Ministr Petříček: Podpoříme dvě centra pro nejchudší matky s dětmi, které uprchly z Venezuely

20.10.2019 15:05

Podpořit vztahy, ekonomické zájmy, ale také předat humanitární pomoc ve výši pět milionů korun byly hlavní cíle oficiální cesty ministra zahraničí Tomáše Petříčka do Kolumbie.

Ministr Petříček: Podpoříme dvě centra pro nejchudší matky s dětmi, které uprchly z Venezuely
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Tomáš Petříček
reklama

Během dvoudenní návštěvy jednal s ministrem zahraničí Carlosem Trujillem, ministrem obrany Guillermem Boterem či viceprezidentkou Marty Lucií Ramírezovou. To vše za doprovodu početné podnikatelské delegace především z oblasti obranného průmyslu.

„Česko podpoří dvě centra pro nejchudší matky s dětmi, které uprchly z krizí zmítané Venezuely. Investujeme 5 milionů korun. Z Venezuely prchlo už téměř 5 milionů lidí, z toho asi jedna třetina do Kolumbie, která jim nezabouchla dveře před nosem. Příliv uprchlíků navíc pokračuje,“ zdůvodnil poskytnutí humanitární pomoci, kterou není možné adresovat přímo Venezuele, Petříček.

Česká pomoc a situace ve Venezuele byla jedním z hlavních témat během jednání s ministrem zahraničí i viceprezidentkou. Ministr Petříček také vyzýval kolumbijskou stranu, aby v rámci podpory obchodu, ale také třeba turismu, otevřela v Praze svou ambasádu. ČR tu svou v Bogotě znovuotevřela v r. 2014.

Stěžejním bodem programu v rámci podpory českých ekonomických zájmů pak bylo setkání s ministrem obrany Boterem. „Česko má s Kolumbií dlouhou historii spolupráce v obranném průmyslu. Myslím, že se podařilo vzbudit skutečný zájem kolumbijské strany. Jako politik mohu našim firmám pomoci otevřít dveře, ale samotný kontrakt už si musí zajistit samy. Budu proto dále sledovat, zda naše návštěva v Kolumbii přinesla to kýžené ovoce,“ komentoval jednání se zástupci ministerstva obrany Petříček.

Na okraj návštěvy Kolumbie se Petříček sešel také s diplomatickým zástupcem venezuelského prezidenta Guaidóa Juliem Borgesem. Velmi otevřené jednání mělo za cíl především získat o situaci v zemi informace z první ruky. Petříček také vystoupil na Univerzitě Sergia Arboledy s přednáškou o bezpečnostních výzvách. Studenti se ho v rámci debaty ptali třeba na brexit nebo pohled Česka na situaci v Latinské Americe.

Stejně jako v Mexiku pak český ministr zahraničí zahájil v hlavním městě Bogotě oslavy vzniku Československa, a to jak se zástupci krajanů, tak zástupci ambasád, které v Bogotě sídlí. „Měl jsem v Mexiku a v Bogotě během oslav vzniku naší republiky své dva první projevy ve španělštině. Trochu jsem se u toho zapotil, taková příležitost si to ale zaslouží, jednalo se totiž zároveň o připomenutí letošního výročí 30 let od sametové revoluce. V Kolumbii, i když je to 10 tisíc kilometrů daleko, náš úspěšný přechod od totality k demokracii mnoho lidí sledovalo a nadále sleduje,“ uzavřel Petříček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný (JAP): Miliarda a čtvrt, to už opravdu není malý peníz

23:11 Volný (JAP): Miliarda a čtvrt, to už opravdu není malý peníz

Projev na 72. schůzi Poslanecké sněmovny 2. prosince 2020 k vládnímu návrhu zákona o státním rozpočt…