Ministr Plaga jednal s eurokomisařem Moedasem v ELI Beamlines

13.06.2018 22:09

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga se setkal s eurokomisařem pro výzkum a inovace Carlosem Moedasem v prostorách výzkumné infrastruktury ELI Beamlines v Dolních Břežanech u Prahy.

Ministr Plaga jednal s eurokomisařem Moedasem v ELI Beamlines
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga
reklama

ELI – Extreme Light Infrastructure – je panevropská výzkumná infrastruktura, která zahrnuje 3 pilíře (zařízení) situované ve 3 evropských státech. Jsou jimi ELI Beamlines (Dolní Břežany v ČR), ELI Attosecond (Szeged v Maďarsku) a ELI Nuclear Physics (Măgurele v Rumunsku).

„Primárním cílem ELI Beamlines je vybudovat vůbec nejmodernější laserové zařízení na světě, v němž budou realizovány výzkumné a aplikační experimenty zahrnující interakci světla s hmotou, a to na intenzitě, která je cca 10 krát větší než současně dosažitelné hodnoty,“ vysvětlil ministr Plaga. Výstavba pilíře ELI Beamlines byla zahájena v roce 2010, přičemž aktuálně jsou prováděny instalační práce a testování dodaných technologií, byly spuštěny 2 z celkových 4 laserových systémů a ve fázi testování se nachází rovněž 2 zdroje rentgenového záření a urychlovač iontů. Cílem je zpřístupnit experimentální kapacity ELI Beamlines prvním uživatelům již v roce 2018.

Ing. Robert Plaga, Ph.D.

  • ANO 2011
  • ministr školství, mládeže a tělovýchovy

Program setkání ministra Plagy a eurokomisaře Moedase zahrnoval kromě bilaterálního jednání také prohlídku experimentálních hal ELI Beamlines. Vzhledem k mezinárodnímu rozměru výzkumné infrastruktury ELI se návštěvy zúčastnili kromě představitelů MŠMT, Evropské komise a Fyzikálního ústavu AV ČR, hostitelské instituce ELI Beamlines, rovněž zástupci Akademie věd ČR, maďarského a rumunského pilíře ELI, managementu ELI Delivery Consortium a v neposlední řadě také velvyslanci Maďarska, Rumunska, Velké Británie, Německa, Itálie, Francie a Litvy, jejichž aktivní zapojení do projektu ELI je stěžejní pro jeho budoucí úspěch na evropské a celosvětové úrovni.

Ministr Plaga s eurokomisařem Moedasem diskutovali také o socioekonomických dopadech Evropských strukturálních a investičních fondů, a to konkrétně na region Dolních Břežan, Vestce a Hodkovic ve Středočeském kraji. Pohovořili poté i na téma přípravy 9. rámcového programu EU pro výzkum, vývoj a inovace "Horizon Europe". Ten bude v letech 2021 až 2027 představovat stěžejní nástroj finanční podpory daných sektorů ve výši takřka 100 mld. EUR.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bondarenková (SPD): Efektivní postupy pro návrat na svobodu

22:09 Bondarenková (SPD): Efektivní postupy pro návrat na svobodu

Covid krize už se táhne dlouho, nikoho to nebaví, proto nesmíme ztrácet čas a zahrávat si s důvěrou …