Ministr Toman: Vyzývám chovatele prasat nadále striktně dodržovat pravidla biologické bezpečnosti

25.07.2018 12:17

Laboratorní vyšetření u jednoho z šesti ulovených prasat divokých v katastrálním území Ostrata na Zlínsku svědčí o tom, že zvíře v minulosti prodělalo africký mor prasat (AMP), přežilo a virus se může stále v prostředí nacházet.

Ministr Toman: Vyzývám chovatele prasat nadále striktně dodržovat pravidla biologické bezpečnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zemědělství Miroslav Toman

Protilátky proti viru AMP u něj prokázalo vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v Jihlavě v závěru minulého týdne. Ministr zemědělství Miroslav Toman a ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád proto apelují na chovatele i uživatele honiteb, aby bezpodmínečně dodržovali stále platná mimořádná veterinární opatření a zásady biologické bezpečnosti.

„Bez ohledu na příznivý vývoj nákazové situace afrického moru prasat v celé České republice stále platí mimořádná veterinární opatření. Je nezbytně nutné, aby je lovci i chovatelé dodržovali. Vyzývám především chovatele prasat v zamořené oblasti nadále striktně dodržovat pravidla biologické bezpečnosti v chovech. Tato opatření upravují i podmínky, za nichž je možné zpracovávat maso a odesílat masné výrobky ze zamořené oblasti,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Vývoj nákazy v jiných zemích, především ve východní Evropě, je důvodem k obezřetnosti. V posledních týdnech a měsících byly hlášeny nové případy z Maďarska či pomezí Ukrajiny a Rumunska. Výrazný počet nových případů hlásí sousední Polsko, kde se nákaza rozšířila i do oblastí, v nichž se zatím nevyskytovala.

„V souvislosti s šířením nákazy v Rumunsku, kde byl začátkem července zasažen také chov domácích prasat s téměř padesáti tisíci zvířaty, se Státní veterinární správa cíleně zaměřila na maso dovážené z této země,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád s tím, že poslední nález prasete divokého nakaženého AMP v ČR pochází z poloviny letošního dubna.

V ČR stále platí mimořádná veterinární opatření nařizující celoroční intenzivní odlov divokých prasat, i nadále platí zákaz přikrmování prasat divokých. Povoleno je pouze vnadění, a to tak, že na vnadišti se nesmí najednou nacházet více než 20 kg krmiva, přičemž na 50 ha honitby smí být umístěno 1 vnadiště. Stále také platí zpřísněný režim pro preparátory přijímající vedlejší živočišné produkty z Pobaltí a Polska. Zároveň na celém území státu zůstává v platnosti nařízení upravující povinnost evidovat přemísťování prasat určených k domácí porážce.

V zamořené oblasti, kterou je část okresu Zlín pak stále platí omezení vstupu do tzv. vysoce rizikové oblasti, odkud pocházely všechny nakažené kusy. Lov a odchyt divočáků v zamořené oblasti je i nadále povolený jen za přísných podmínek s ohledem na biologickou bezpečnost. Mimo jiné se všechny nalezené a ulovené kusy stále vyšetřují na AMP. K motivaci lovců v zamořené oblasti i širší oblasti intenzivního odlovu je i nadále vypláceno odstupňované zástřelné. V rámci celé ČR nálezné za uhynulé kusy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hašek (ČSSD): Víno není jen tak nějaký "alkohol", ale poezie v lahvi

12:27 Hašek (ČSSD): Víno není jen tak nějaký "alkohol", ale poezie v lahvi

Boj našeho hejtmanského tria Juránek (2000-2008), Hašek (2008-2016) a Šimek (2016-dosud) proti úvahá…