Ministr Vojtěch: Registr v rámci fakultní nemocnice pomůže zvýšit počet dárců kostní dřeně

14.07.2020 14:33

Vláda schválila materiál Ministerstva zdravotnictví, který umožní Českému národnímu registru dárců kostní dřeně na své náklady postavit nové prostory podle návrhu architektky Evy Jiřičné na již stojící osmipatrové budově Fakultní nemocnice Plzeň.

Ministr Vojtěch: Registr v rámci fakultní nemocnice pomůže zvýšit počet dárců kostní dřeně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Adam Vojtěch
reklama

Ta v současnosti slouží jako hemato-onkologická klinika. Svým kladným postojem tak vláda udělila výjimku z trvalé nepotřebnosti pozemků pro stát, což je předpokladem realizace projektu. Registr dárců si aktuálně prostory pronajímá od FN Plzeň. Je však velmi pravděpodobné, že nemocnice bude v budoucnu tyto pronajaté prostory potřebovat pro svoji činnost. Vláda proto podpořila výstavbu samostatných prostor pro registr dárců s názvem „Obláček nad Plzní“ na střeše hemato-onkologické kliniky fakultní nemocnice, které si registr sám zafinancuje.

„Pro pacienta, trpícího poruchou krvetvorných buněk, není jiná možnost záchrany než darování kostní dřeně. Přitom pro každého čtvrtého pacienta se bohužel vhodný dárce nenajde. Je proto nesmírně důležité darování kostní dřeně v ČR podporovat. Navýšením počtu potenciálních dárců v registru se zvyšuje pravděpodobnost záchrany životů. Výstavba sídla registru přímo v rámci budovy fakultní nemocnice dá této velmi důležité veřejné službě prostor k dalšímu rozvoji a pomůže snaze zvýšit počet dárců,“ zdůraznil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

„Je skvělé, že se projekt, který pochází z pera špičkové architektky Evy Jiřičné a pracovalo se na něm 9 let, za současné vlády a ministra Vojtěcha konečně realizuje. Umístění nové budovy na střeše nemocnice je ideální vzhledem k blízkosti s hemato-onkologickým oddělením,“ řekl ředitel Českého národního registru dárců dřeně Daniel Pagáč.

Český národní registr dárců kostní dřeně je obecně prospěšnou společností, která zajišťuje nábor, registraci a vyšetření dobrovolných dárců kostní dřeně v České republice a odběry k transplantaci nemocných s leukémií, nádory a jinými nemocemi krve. Poskytuje obecně prospěšné služby v oblasti dárcovství a transplantace kostní dřeně.

Více informací o Českém národním registru dárců kostní dřeně naleznete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kolář (TOP 09). Nám s Magistrátem došla trpělivost už dávno

22:33 Kolář (TOP 09). Nám s Magistrátem došla trpělivost už dávno

Komentář na facebookovém profilu k dopravní situaci na Praze 6.