Ministryně Marksová: Horníci mohou odejít o pět let dříve do důchodu. Vláda to schválila

09.11.2015 19:22 | Zprávy

Horníci, kteří odpracovali stanovený počet 3 300 směn pod zemí v hlubinných dolech, získají nárok odejít do důchodu o pět let dříve bez ohledu na to, kdy do tohoto povolání nastoupili poprvé. Opatření, které se bude týkat až 3 500 horníků, na dnešním jednání schválila vláda.

Ministryně Marksová: Horníci mohou odejít o pět let dříve do důchodu. Vláda to schválila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

Návrh novely o důchodovém pojištění, který upravuje nárok podmínky pro získání nároku na dřívější odchod do důchodu u horníků z hlubinných dolů, byl přijat po dohodě se zástupci Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu. Je reakcí také na současnou situaci v OKD, a.s., kdy se předpokládá v dalších letech výrazný útlum těžby, což by mělo negativní dopad na celý region. Dřívější odchody horníků do důchodu pomohou snížit stavy lidí v hornictví bez razantního nárůstu nezaměstnanosti. Zároveň zohlední extrémně těžkou práci v podzemí, kterou nelze dělat tak dlouho jako jiné profese.

„Opatření je součástí pomoci lidem v oblastech, kde se počítá s postupným útlumem těžby uhlí. Mělo by umožnit všem hlubinným horníkům, aby mohli odejít o pět let dříve do důchodu, tak jak je to běžné v evropských zemích,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Práce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.

Ing. Eva Fialová byl položen dotaz

Dostupné bydlení

V zákonech se nevyznám a je podle mě jedno, jestli je rozdíl mezi zákonem o podpoře bydlení a dostupným bydlením. Za hlavní považuji problém s nedostupným bydlení vyřešit a to je i můj dotaz. Co přesně proto uděláte? Kdy bude bydlení dostupné pro většinu lidí a ne naopak jako je tomu teď?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Talíř (KDU-ČSL): Macinka je narcis a riziko pro naši bezpečnost

19:03 Talíř (KDU-ČSL): Macinka je narcis a riziko pro naši bezpečnost

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ministru Petru Macinkovi.