Niedermayer (TOP 09): Skoro něco jako úspěch

05.09.2019 8:37

Komentář na facebookovém profilu k výsledkům spolkových voleb v Německu

Niedermayer (TOP 09): Skoro něco jako úspěch
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

Můj pohled na to, co říkají výsledky spolkových voleb v Německu, je "někde uprostřed".

Radovat se z výsledku, kdy standardní strany dosáhly poměrně těsného výsledku, nedává moc smysl. Ale stejně tak stojí zato ocenit jak výkon těchto stran, tak i do jisté míry chladnou hlavu části voličů, kteří v rozporu s nedávnými prognózami nepřinesli dostatek hlasů pro AfD.

Stále bohužel platí, že v dnešní době, která nedostatečně rozlišuje mezi pravdou a lží, plánem na skutečné změny a populistickým tlacháním míle vzdálené od reality, jsou nově příchozí populisté, kteří jsou bez historie (a tedy i "hříchů" - neb kdo nic nedělá, nic nepokazí) a bez programového ukotvení (mohou vždy slibovat, co jejich příznivci chtějí), v obrovské výhodě (pardon za poněkud delší větu.

Pokud tedy "zvládnou marketing" a jejich soupeři dělají chyby, mají cestu k (relativnímu úspěchu) otevřenou.

Přesto, vítězství CDU a SPD má docela velkou hodnotu. Děje se v době, kdy německá vládní politika po odchodu výrazné a dle mého soudu úspěšné kancléřky Merkelové "ztrácí drive", a to více než by liberály vynucená velká koalice vyžadovala.

Ochota Německa vzít na sebe hlavní část migrační krize, a to bez řádné přípravy a s logicky vzniklými chybami, stojí vládu u řady voličů "body" a po létech růstu nevypadá úplně skvěle ekonomika.

Navíc, země "východu" (resp. jejich občané) přes obrovskou finanční podporu z kapes "západních Němců" stejně jako u nás zapomínají na to, co se jim povedlo (a považují to za dané) a utápí se často v nespokojenosti (z níž populisté často nabízejí údajně cestu).

Takže, jakkoliv tento výsledek vůbec nemusí znamenat, že německou politiku nečekají složité časy, přesto také neznamená, že směřuje do bouřlivých vod (přinejmenším) nejistoty spojené s nástupem populistů k moci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Valachová (ČSSD): Chtělo by to k našim studentům trochu úcty. Tohle není fér

10:46 Valachová (ČSSD): Chtělo by to k našim studentům trochu úcty. Tohle není fér

Komentář na facebookovém profilu k vyjádřením o povinné maturitě z matematiky