Niedermayer (TOP 09): Unie mění kurz v podpoře biopaliv, co na to Česká republika?

14.04.2015 14:28

Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu (EP) dnes schválil úpravu národních cílů pro podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě paliv v dopravě - směrnici o jakosti paliv a směrnici o využívání energie z obnovitelných zdrojů.

Niedermayer (TOP 09): Unie mění kurz v podpoře biopaliv, co na to Česká republika?
Foto: TOP 09
Popisek: Luděk Niedermayer

Nová podoba směrnic, kterou by na konci dubna mělo potvrdit plénum EP, zachovává povinnost dosažení 10% podílu obnovitelných zdrojů energie na spotřebě paliv v dopravě do r. 2020, ale nově stanoví strop ve výši 7% pro tradiční biopaliva (biopaliva vyráběná z běžných zemědělských plodin jako je řepka olejná, cukrová řepa, obilniny, brambory). Tento limit, který původně Evropská komise navrhla ve výši 5%, je reakcí na nemalé negativní dopady značného rozšíření produkce těchto surovin na zemědělství a ekosystém. Proto musí zbylá 3% představovat pokročilá biopaliva vyrobená z odpadu, slámy či třeba mořských řas, případně elektřina vyrobená z obnovitelných zdrojů energie (v podmínkách ČR hlavně solární energie). Jedná se o výsledek složitého vyjednávání mezi europoslanci a členskými státy.

EP v průběhu tohoto vyjednávání s členskými státy prosadil, aby se do 7% stropu pro tradiční biopaliva mohla započítat i biopaliva vyrobená z energetických plodin, jejichž definici Evropská komise zavede prováděcím předpisem (půjde například o rostliny pěstované na orných půdách, či dřeviny, jako jsou některé topoly, vrby, javory, akáty).

V ČR je v současné době podíl obnovitelných zdrojů energie na spotřebě biopaliv v dopravě na úrovni 6%, přičemž se jedná výlučně o tradiční biopaliva.

„Podle stále většího počtu studií podpora tradičních biopaliv, jakkoliv podstatná třeba i z hlediska omezení dovozů energie do EU, přináší více škody než užitku. Dnešní hlasování je důkazem, že EU nastoupila cestu postupného utlumování tradičních biopaliv a naopak dává zelenou pokročilým biopalivům, která nezatěžují životní prostředí negativními vedlejšími účinky, či dalším alternativním cestám k dosažení cílů v oblasti ochrany klimatu a energetické bezpečnosti jako je podpora elektromobility", konstatuje europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09), který se tématu ochrany klimatu dlouhodobě věnuje.

Česká vláda v říjnu jako první členský stát EU poslala do Bruselu k posouzení a schválení Program podpory biopaliv na období 2015-2020. Nezdá se přitom, že tento obrat v politice EU vzala na vědomí, neboť program předpokládá pokračování podpory tradičních biopaliv a nezohledňuje posuny v legislativě EU.

Evropská komise konečné rozhodnutí k českému programu zatím nevydala. "Do doby definitivního schválení směrnic a národního Programu podpory biopaliv by český parlament podle mého názoru měl posečkat s projednáváním a schvalováním novely zákona o spotřební dani, která s daňovou úlevou pro pokročilá biopaliva nepočítá, a proto se již v tuto chvíli jeví být zastaralá", uvádí k tomu europoslanec L. Niedermayer. A dodává: "Nezdá se mi, že v tomto návrhu česká vláda dostatečně zohlednila možnosti jiných cest k dosažení cíle ochrany klimatu a energetické bezpečnosti, které se ukazují z pohledu dnešních znalostí strategicky i společensky výhodnější".

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: TOP 09

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Valenta: Omluva absence pro rukavice či prasátko?

10:43 Senátor Valenta: Omluva absence pro rukavice či prasátko?

Komentář na facebookovém profilu k absurdnostem, způsobeným zavedením GDPR