Niedermayer (TOP 09): Vládní blouznění o ekonomice

13. 10. 2020 8:36

Komentář na facebookovém profilu k dopadům vládních protiepidemických opatření na ekonomiku

Niedermayer (TOP 09): Vládní blouznění o ekonomice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer
reklama

Dle vyjádření premiéra a jeho kolegů, kteří rozhodují o ekonomické politice vlády, se chystaná vládní opatření, které by měly pomoci zvládnout dnešní katastrofální situaci, "neměla dotknout ekonomiky".

Omlouvám se za příkrost, ale je to zcela nekompetentní blábol.

Již to, že se naše země před mnoha týdny dostala na "červený sezam" zemí, ze kterých po návratu dojde na karanténu nebo testování, zasáhlo ekonomiku. Neb část ekonomiky stojí třeba na turismu.

Zavření divadel či zákaz koncertů, znamená velkou ekonomickou ztrátu pro ty, co v této oblasti podnikají. Nejen herců, ale tisíců lidí, bez kterých by tato pro život důležitá aktivita neprobíhala.

Anketa

Máte důvěru v Romana Prymulu? (Ptáme se od 12.10.2020)

54%
46%
hlasovalo: 29266 lidí

Nejen omezení otvíracích hodin restaurací či kaváren, ale to, že část lidí z opatrnosti do nich nejde, má drtivé dopady na mnoho lidí, co v nich pracují.

A stejně tak se dotkne tisíců lidí omezení dětských kroužků či posiloven. To, co se zdá být pro vládní experty otázka "volného času" (zřejmě srovnatelná se sázením ředkviček na zahrádce) je pro mnoho lidí způsob obživy. A pomíjejí, že postupující "dobrovolný lockdown" (nikoliv jako zavření, ale stačí jen podstatné omezení), který nyní vystřídá lockdown "povinný", s sebou nese již nyní velmi vysoké škody. Škody ekonomické, samozřejmě.

To, že vláda nechápe, že ekonomika není jen to, kde je komín, ze kterého se kouří (a nestačí ani k tomu přidat firmy, které spadají do holdingu pana premiéra, které komín nemají), ale mnohem širší vějíř všech možných aktivit, která zajišťují naši, dnes ohroženou stabilitu a prosperitu, je šokující defekt. A nesmírná arogance, která z tisíců lidí dělá lidi, kteří jsou zaměstnáni podle představ vlády aktivitou, která není důležitá. Je to chyba, která vede vládu ke špatným rozhodnutím.

Mimochodem, místopředsedou Havlíčkem zmíněné výše kompenzací (v řádu stovek milionů) pro některé zvláště zasažené sektory, zní velmi podivně v kontextu toho, že vláda letošní deficit nafoukla kvůli krizi o stovky miliard a to stejné chce dělat příští rok. Ale přesně to odpovídá tomu, že místa, kde se netočí kola, nepálí se tam uhlí nebo tam nejezdí desítky kamionů denně, které vozí něco tam a zpět, ekonomikou prostě není. A basta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vítková (KDU-ČSL): Nekonečný souboj silnice 43 pokračuje

22:19 Vítková (KDU-ČSL): Nekonečný souboj silnice 43 pokračuje

Ohledně přípravy silnice 43 komunikuji pravidelně s ministrem dopravy Karlem Havlíčkem. Aktualizace …