Nytrová (ČSSD): Investujte do státu a ne do lobbistů

21.10.2013 8:21 | Zprávy
autor: ČSSD

Podnikatelé preferují stabilitu daní před jejich snižováním. Někteří chtějí dobrovolně platit více, jsou společensky odpovědní.

Nytrová (ČSSD): Investujte do státu a ne do lobbistů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

„Daňové sazby snižovat pro zlepšení konkurenceschopnosti nepotřebujeme, raději nám dejte jistotu ohledně budoucnosti daňového systému, který bude zároveň jednodušší, tak by mohla znít výzva firem působících v Česku tuzemským politikům. Vyplynulo to z průzkumu, který provedla poradenská společnost Deloitte. V něm uvedlo 70,5 procenta oslovených firem, že daňová nejistota je v Česku vysoká. V okolních státech si to myslí 60 procent firem. Za hlavní příčiny daňové nejistoty uvedly firmy časté změny daňových zákonů a nejednoznačné stanoviska daňové správy“ uvedlo ekonomické zpravodajství e15.cz v tomto týdnu.

Není to příliš překvapivé, sledujeme-li pozorně vývoj ve světě. Podívejme se na chvíli do země podnikání zaslíbené - Ameriky. Jeden z nejbohatších podnikatelů světa, multimiliardář Warren Buffett, tam dokonce v minulosti vyzval Kongres, aby se nebál zvýšit daně těm nejbohatším.  Spletitost daňových zákonů vytváří paradoxní situace, což dokazuje i Buffettův příklad. Miliardář může platit nižší daně než jeho zaměstnanci. „ Zaplatil jsem jen 17,4 procenta ze svého zdanitelného příjmu a to je v současnosti nižší podíl, než zaplatil kdokoliv z dalších 20 lidí v naší kanceláři. Jejich daňové zatížení se pohybuje v rozmezí od 33 procent do 41 procent a v průměru 36 procent," uvedl známý investor.

Z vlastní zkušenosti vyvrací názor, že sazba daně je rozhodující pro podnikatelskou aktivitu. „Pracoval jsem s investory 60 let a ještě jsem neviděl nikoho, ani když byla v letech 1976 – 77 sazba daně z kapitálových zisků 39,9 %, kdo by se vyhýbal rozumné investici kvůli daňové sazběz případného zisku. Lidé investují, aby vydělali peníze a případné daně je od toho nikdy neodradí“ řekl Buffett.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dvořák (STAN): Zvláštní místa v pekle jsou pro ty, kdo mlčí

20:05 Dvořák (STAN): Zvláštní místa v pekle jsou pro ty, kdo mlčí

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 25. června 2026 k předběžnému opatření Ústavního soudu.