Nytrová (ČSSD): Investujte do státu a ne do lobbistů

21.10.2013 8:21 | Zprávy
autor: ČSSD

Podnikatelé preferují stabilitu daní před jejich snižováním. Někteří chtějí dobrovolně platit více, jsou společensky odpovědní.

Nytrová (ČSSD): Investujte do státu a ne do lobbistů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

„Daňové sazby snižovat pro zlepšení konkurenceschopnosti nepotřebujeme, raději nám dejte jistotu ohledně budoucnosti daňového systému, který bude zároveň jednodušší, tak by mohla znít výzva firem působících v Česku tuzemským politikům. Vyplynulo to z průzkumu, který provedla poradenská společnost Deloitte. V něm uvedlo 70,5 procenta oslovených firem, že daňová nejistota je v Česku vysoká. V okolních státech si to myslí 60 procent firem. Za hlavní příčiny daňové nejistoty uvedly firmy časté změny daňových zákonů a nejednoznačné stanoviska daňové správy“ uvedlo ekonomické zpravodajství e15.cz v tomto týdnu.

Není to příliš překvapivé, sledujeme-li pozorně vývoj ve světě. Podívejme se na chvíli do země podnikání zaslíbené - Ameriky. Jeden z nejbohatších podnikatelů světa, multimiliardář Warren Buffett, tam dokonce v minulosti vyzval Kongres, aby se nebál zvýšit daně těm nejbohatším.  Spletitost daňových zákonů vytváří paradoxní situace, což dokazuje i Buffettův příklad. Miliardář může platit nižší daně než jeho zaměstnanci. „ Zaplatil jsem jen 17,4 procenta ze svého zdanitelného příjmu a to je v současnosti nižší podíl, než zaplatil kdokoliv z dalších 20 lidí v naší kanceláři. Jejich daňové zatížení se pohybuje v rozmezí od 33 procent do 41 procent a v průměru 36 procent," uvedl známý investor.

Z vlastní zkušenosti vyvrací názor, že sazba daně je rozhodující pro podnikatelskou aktivitu. „Pracoval jsem s investory 60 let a ještě jsem neviděl nikoho, ani když byla v letech 1976 – 77 sazba daně z kapitálových zisků 39,9 %, kdo by se vyhýbal rozumné investici kvůli daňové sazběz případného zisku. Lidé investují, aby vydělali peníze a případné daně je od toho nikdy neodradí“ řekl Buffett.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Zamázli jste návrh Jakoba. To je nejvyšší míra alibismu

21:02 Jurečka (KDU-ČSL): Zamázli jste návrh Jakoba. To je nejvyšší míra alibismu

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 25. června 2026 k předběžnému opatření Ústavního soudu.