ODS: Řešíme nejistotu spojenou s rodičovským příspěvkem

07.01.2020 15:00 | Zprávy
autor: PV

Poslanci ODS dnes předložili již dříve avizovaný návrh zákona, který na jedné straně umožní dočerpat zvýšený rodičovský příspěvek všem rodičům se zákonným nárokem, současně ale představuje jistotu pro rodiče, kteří již zvýšený příspěvek čerpají a kterých by se mohlo dotknout budoucí rozhodnutí Ústavního soudu.

ODS: Řešíme nejistotu spojenou s rodičovským příspěvkem
Foto: ODS
Popisek: ODS

Na ten se s žádostí o zrušení novely zákona o státní sociální podpoře nebo jeho části z důvodu protiústavnosti hodlají obrátit senátoři i řada rodičů, kteří podle vládní verze zákona schváleného v prosinci na zvýšený příspěvek nedosáhnou, přestože splňují zákonný nárok a starají se o dítě mladší čtyř let.

„Rozhodnutí Ústavního soudu nelze předjímat. Ať už ale bude jakékoliv, chceme dát všem rodičům jistotu, že toto rozhodnutí neohrozí čerpání zvýšeného rodičovského příspěvku. Pokud dá Ústavní soud za pravdu těm, kteří vládní zákon považují za protiústavní, bude již ve Sněmovně ležet konkrétní návrh zákona, který může okamžitě posloužit jako nosič pro potřebné změny. Návrh jednak rozšiřuje skupinu příjemců zvýšeného rodičovského příspěvku, současně ale chrání současné příjemce a garantuje, že o dodatečné peníze nepřijdou. Budeme navrhovat jeho schválení již v prvním čtení,“ uvedl autor návrhu Jan Bauer, poslanec a místopředseda výboru pro sociální politiku.

Ten od začátku patří k hlasitým kritikům vládního rozhodnutí přidat peníze jen některým rodičům nejmenších dětí. „Selektivní zvýšení rodičovského příspěvku je nemorální a zřejmě i protiústavní. Prázdná státní kasa nemůže být důvodem k přijímání zákonů, které jsou protiústavní nebo se na hraně ústavnosti pohybují,“ říká Jan Bauer a pokračuje: „Vláda postupovala nezodpovědně, protože tupým politickým rozhodnutím naslibovala zvýšení rodičovského příspěvku o 80 tisíc, místo aby nejdříve určila celkové výdaje na zvýšení a od nich odvodila výši zvýšení rodičovského příspěvku pro všechny rodiče.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Zamázli jste návrh Jakoba. To je nejvyšší míra alibismu

21:02 Jurečka (KDU-ČSL): Zamázli jste návrh Jakoba. To je nejvyšší míra alibismu

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 25. června 2026 k předběžnému opatření Ústavního soudu.