Paroubek: ČNB se opět chystá snížit hodnotu koruny

29. 7. 2014 14:50

Už tento čtvrtek může bankovní rada České národní banky (ČNB) teoreticky rozhodnout o další intervenci na oslabení koruny, euro by po tomto zásahu mohlo stát až například 28 korun. Upozorňoval jsem na tento způsob uvažování představitelů ČNB už v souvislosti s vývojem inflace.

Paroubek: ČNB se opět chystá snížit hodnotu koruny
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek
reklama

K první intervenci na oslabení české koruny přistoupila ČNB loni v listopadu. Byl jsem tehdy jeden z prvních, který tento rádoby pomocný zásah ČNB kritizoval. V důsledku devalvace koruny se zdražily energetické suroviny, a tak i ceny ropy a plynu. Vyšší ceny pohonných hmot pochopitelně zdražily dopravu, a to se projevilo na cenách celého spotřebního koše. Takže vzápětí se tato „pomoc“ ČNB projevila na zdražení potravin z dovozu a záhy i na potravinách domácích.

Lidé s nižšími a středními příjmy by tedy další intervenci ČNB na oslabení koruny pocítili velmi rychle. I nyní, v čase prázdnin, jak už jsem o na to upozorňoval před čtrnácti dny, si lidé mohou „užívat“ tento zásah ČNB, a to na zahraničních dovolených, které díky devalvaci koruny také podražily. A za koruny si čeští turisté vymění méně eur než před rokem.

Je velmi dobře, že se o problematiku možných intervencí ČNB začaly zajímat odbory, které chtějí s guvernérem ČNB M. Singerem o tomto kroku ještě jednat. Zásahy banky jsou tak zásadní, že je třeba, aby jim předcházela celospolečenská diskuse. Není možné, aby ČNB v tichosti pořádala akce tohoto typu, které negativně ovlivní životní úroveň mnoha obyvatel České republiky a poslouží pouze několika zájmovým kapitálovým skupinám.

Jiří Paroubek, expremiér a předseda strany LEV 21

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: NS - LEV 21
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti: První várka štítů míří do plzeňského Čtyřlístku

22:41 Piráti: První várka štítů míří do plzeňského Čtyřlístku

V úterý 31.3. spustili plzeňští Piráti výrobu ochranných šítů na 3D tiskárně a připojili se tak k in…