Paroubek: Češi důvěřují Evropské unii nejméně od vstupu

02.05.2016 21:01 | Zprávy
autor: PV

Podle právě zveřejněných výsledků průzkumu CVVM jen 37 % českých občanů důvěřuje Evropské unii. Samozřejmě, že EU má jako každá nadnárodní instituce, notabene tvořená v tomto případě osmadvaceti státy, mnoho nedostatků a chyb. Ale to základní, tedy že vytváří prostor s pěti sty miliony lidí, jednotný trh, prostor míru a stability, přes všechny peripetie tzv. uprchlické krize, a zejména novým členským zemím, dává slušnou možnost jejich urychleného rozvoje.

Paroubek: Češi důvěřují Evropské unii nejméně od vstupu
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Díky sto padesáti miliardám korun, které ČR vloni vyčerpala z evropských fondů, při šturmování především investičních staveb, bylo dosaženo vynikajícího hospodářského růstu 4,5 %. Letos, bez peněz z EU, bude růst skromnější a bude se pohybovat někde do 2,5 %.

Co je podle mého názoru největším problémem, při pohledu na rekordně nízkou podporu českého obyvatelstva pro EU, to je nízké angažmá českých politických špiček ve prospěch EU. Nejjasněji se bohužel ve prospěch EU vyjadřuje TOP 09 a její zcela zkompromitovaný předseda M. Kalousek. Z vládních stran se nejjasněji proevropsky vyslovují lidovci, kteří dávají najevo svou sounáležitost s Evropskou lidovou stranou, která je klíčovou stranou Evropského parlamentu.

Sociální demokraté, s ohledem na postoj západoevropských socialistů a sociálních demokratů k řešení tzv. evropské migrační krize, dávají najevo rezervovanost od svých západoevropských přátel.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Vítek Prokop byl položen dotaz

Ústavní soud

Tvrdíte, že prezident chce, aby Ústavní soud: "stanovil vládě povinnost poskytnout prezidentovi republiky veškerou součinnost a aby uložil vládě nevytvářet prezidentovi administrativní ani jiné překážky při výkonu jeho ústavních pravomocí." Na to jste přišel jak, že říká ÚS jak má rozhodnout? Není s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (ODS): Začne vadit i nezávisle uvažující občan

11:05 Fiala (ODS): Začne vadit i nezávisle uvažující občan

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k předběžnému opatření Ústavního soudu.