Paroubek: Pouze optimistické odhady analytiků k růstu stavebnictví vést nemohou

03.07.2014 11:20

Odhady ekonomických analytiků, kteří se posledních pár let spíše pletou, jsou ohledně vývoje českého stavebnictví v tomto roce velmi optimistické.

Paroubek: Pouze optimistické odhady analytiků k růstu stavebnictví vést nemohou
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek
reklama

Samotné stavební firmy však tak optimistické nejsou. Myslím si, že ke svému postoji mají reálné důvody.  Předcházející pravicové vlády svými „geniálními“ kroky v oblasti zahraniční politiky srazily zahraniční investice, podařilo se jim dokonce i téměř zastavit investice veřejné. To se pochopitelně na stavu českého stavebnictví negativně podepsalo. Stejně tak neschopnost ČR v čerpání evropských dotací.

Pro tento rok, vzdor například výraznému poklesu ekonomiky USA, největšího světového hospodářství, v prvním čtvrtletí, očekávají analytici růst českého hospodářství a předhánějí se v pozitivních odhadech jeho vývoje. I české stavebnictví, důležitý signál růstu národní ekonomiky, zažilo v prvním čtvrtletí oživení. Je ale třeba zdůraznit, že to může být dáno i velmi mírnou zimou, která letos v ČR panovala. Oproti prvnímu čtvrtletí loňského roku např. klesl počet vydaných stavebních povolení, což je jeden z velmi důležitých údajů skutečného oživení stavebnictví. Pro korektnost uvádím, že nehledím na hodnotu vydaných stavebních povolení.

Pokud má české stavebnictví růst, je například třeba, aby se vláda soustředila na úpravu zákona o veřejných zakázkách a začala se zabývat tím, zda nemá vzniknout speciální úřad, který by pořádal výběrová řízení na veřejné zakázky. Pouze povinný optimismus ekonomických analytiků stavebnictví skutečně neoživí.

Jiří Paroubek, expremiér a předseda strany LEV 21

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: NS - LEV 21
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Černochová (ODS): Schwarzenberg, Zaorálek a Petříček se prý obávají o osud Palestinců

5:31 Černochová (ODS): Schwarzenberg, Zaorálek a Petříček se prý obávají o osud Palestinců

Komentář na facebookovém profilu k naší zahraniční politice