Piráti: Peníze z emisních povolenek nedoputují do regionů postižených těžbou

05.09.2019 18:30

Hospodářský výbor včera nepřijal pirátské pozměňovací návrhy k novele zákona o emisních povolenkách. Peníze, které se vyberou od největších znečišťovatelů krajiny, zůstanou ve státním rozpočtu.

Piráti: Peníze z emisních povolenek nedoputují do regionů postižených těžbou
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Může tak dojít i k absurdním situacím, kdy z těchto peněz půjde financovat i spalovny odpadů a tak dále zatěžovat naši krajinu. V okamžiku, kdy potřebujeme napnout veškeré síly na energetickou transformaci, je rozpouštění těchto peněz v rozpočtu nedomyšlená politická zvůle. Návrhy nyní Piráti načtou na plénu Poslanecké sněmovny ve druhém čtení k novele zákona o emisních povolenkách.

Piráti ve svém návrhu předkládaném Petrem Třešňákem a dalšími pirátskými poslanci požadovali, aby se desítky miliard z nově zřízeného Modernizačního fondu využily v prvé řadě v regionech tradičně zasažených těžbou a zpracováním uhlí. To však výbor odmítl. Pokud bude vládní novela schválena, tak naopak umožní i podporou výstavby spaloven odpadů z modernizačního fondu. To měl pirátský návrh také opravit. „Ukázalo se, že podpora regionů a lokalit postižených těžbou a spalováním uhlí není pro současnou vládu prioritou,” říká pirátský poslanec Petr Třešňák.

Piráti rovněž navrhovali, aby z těchto peněz došlo k podpoře čistou elektrifikovanou hromadnou dopravu, a to jak formou kompenzace příspěvku na obnovitelné zdroje, tak investiční v podobě podpory z modernizačního fondu. Ani zde nezískal návrh Pirátů většinu a byl tak zamítnut. „Naším cílem je co nejvíce podpořit rozvoj ekologické hromadné dopravy. Právě doprava je totiž jedním z největších zdrojů znečištění. Odmítnutí našich pozměňovacích návrhů znamená, že se zkomplikuje podpora těchto projektů,” dodává poslanec Pirátů Ondřej Polanský.

Zároveň se Piráti na včerejším výboru pokusili změnit koncept poradního orgánu ministra, tedy rady modernizačního fondu. Ta bude rozhodovat, jakým způsobem bude v následujícím období využito 100 miliard korun z modernizačního fondu.  Současný návrh vlády ponechává její obsazení pouze v rukou ministerstev. Náš návrh počítá s jejím rozšířením na 11 členů, tak aby byla zastoupena akademická sféra, neziskovky, ale třeba i asociace krajů a Poslanecká sněmovna.

Všechny uvedené návrhy, které Hospodářský výbor sněmovny neakceptoval, budou Piráti načítat na plénu Poslanecké sněmovny ve druhém čtení k novele zákona o emisních povolenkách. Pokud se Sněmovna na plénu nevysloví jinak, dojde podle všeho i k zastropování účelově vázaných výnosů z emisních povolenek ze stávajících 12 na 8 miliard korun ročně. V okamžiku, kdy potřebujeme napnout veškeré síly na energetickou transformaci, je rozpouštění těchto peněz v rozpočtu nedomyšlená politická zvůle.

Vládní návrh včetně pozměňovacích návrhů najdete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Černochová (ODS): Odmítavý postoj k tzv. zákazové směrnici EU a dalším nesmyslným regulacím

21:01 Černochová (ODS): Odmítavý postoj k tzv. zákazové směrnici EU a dalším nesmyslným regulacím

Komentář na facebookovém profilu k dnešnímu projevu na podporu petice