Plíšek (TOP 09): Vím, jak zrychlit jednání soudů

25.09.2015 4:31

Poslanec TOP 09 Martin Plíšek ví, jak zrychlit jednání některých soudů. Navrhl novelu občanského soudního řádu, která ruší přísedící v občanských soudních řízeních.

Plíšek (TOP 09): Vím, jak zrychlit jednání soudů
Foto: top09.cz
Popisek: Martin Plíšek, poslanec Parlamentu ČR

Řada z nich je totiž nevytížená nebo svou neomluvenou nepřítomností prodlužují jednání v pracovněprávních sporech.

„Podle aktuálních informací, které mám k dispozici od krajských soudů, mohu říci, že o výkon funkce přísedícího není dlouhodobě větší zájem. Řada z nich přistupuje k výkonu této funkce liknavě a nedostavují se na jednání bez omluvy. V řadě případů je z tohoto důvodu jednání nutné odročovat," říká poslanec TOP 09 a člen ústavně právního výboru Martin Plíšek.

Předkládaný návrh ruší institut přísedících v občanském soudním řízení, kde řeší pouze pracovněprávní spory. Z odhadů ministerstva spravedlnosti vyplývá, že tato agenda tvoří pouze 5 % případů projednávaných u okresních soudů.

Účast přísedících u soudních jednání je v převážné míře pasivní a formální. Mnohdy přísedící nejsou ani patřičně odborně vzděláni a nemají potřebné právní znalosti. „Soudce musí velice často své přísedící „neprávníky" před samotným jednáním seznámit s právní úpravou a judikaturou týkající se konkrétní věci, což řízení zdržuje a prodlužuje. Domnívám se, že zvlášť v této době, kdy jsou soudy zahlceny případy a nestačí je vyřizovat, tak další komplikaci pro jejich práci vnímám jako nevhodnou," dodává Martin Plíšek.

Na přísedící nejsou zákonem kladeny žádné zvláštní požadavky na vzdělání nebo odbornost. Stačí svéprávnost, bezúhonnost a věk nejméně 30 let. Současně není funkce přísedícího náležitě finančně ohodnocena. Za jeden den jednání přísluší přísedícímu paušální náhrada za výkon funkce ve výši 150 Kč, což mnoho potenciálních kvalitních zájemců o tuto funkci může odradit. Přesto však mohou dva přísedící přehlasovat předsedu senátu, protože mají dle zákona stejná procesní práva.

Naopak účast přísedících jako laického prvku rozhodování v trestních věcech má opodstatnění a ve vyspělém světě svoji tradici.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hojgr (Soukromníci): Vláda a vztah k soukromníkům. Zase nic a jen marketinkové sliby

13:03 Hojgr (Soukromníci): Vláda a vztah k soukromníkům. Zase nic a jen marketinkové sliby

Dne 27. června 2018 schválila vláda Andreje Babiše finální verzi Programového prohlášení vlády České…