Pospíšil (TOP 09): Výstava připomněla ta největší zvěrstva komunismu

23.07.2021 14:01

Na Kampě končí výstava Rudé století. Sto let KSČ bude i tématem debaty s historiky, kteří představí také stejnojmennou knihu.

Pospíšil (TOP 09): Výstava připomněla ta největší zvěrstva komunismu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil

Pražané i návštěvníci hlavního města mají posledních pár dní příležitost navštívit plenérovou výstavu Rudé století, kterou ke 100 letem vzniku Komunistické strany Československa připravilo společně Muzeum paměti XX. století a Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových.

Anketa

Roman Janoušek se přibelhal do vězení. Myslíte, že je na tom zdravotně opravdu tak zle?

hlasovalo: 17933 lidí

27. července se koná poslední komentovaná prohlídka pro veřejnost, bude představena publikace stručně mapující stoletou historii KSČ a následovat bude debata s historiky na zahradě Werichovy vily. Celý program je volně přístupný veřejnosti.

„Komunismus obrovským způsobem ovlivnil dějiny našeho národa ve 20. století. A já pevně věřím, že se nám touto výstavou podařilo veřejnosti ta největší zvěrstva připomenout. Jelikož se jednalo o venkovní výstavu, počet návštěvníků není úplně měřitelný, ale kdykoliv jsem Kampou procházel, vždy jsem viděl, že u jednotlivých panelů stojí lidé či celé skupinky. Z toho mám opravdu velkou radost a jsem si jistý, že tato výstava měla smysl. Ostatně, už nyní uvažujeme o dalším tématu, které bychom chtěli prezentovat podobným způsobem,“ uvedl Jiří Pospíšil, předseda správní rady Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových.

Komentovaná prohlídka začíná v 17 hodin v prostoru parku mezi Museem Kampa a Werichovou vilou, kde se nachází celkem 12 oboustranných výstavních panelů, které mapují zásadní okamžiky vývoje strany od jejího vzniku po rozštěpení sociální demokracie, bolševizaci strany v době první republiky, dobu okupace a ilegality, pronikání do státních struktur na konci války a těsně po ní, uchopení moci v únoru 1948, soudní procesy podle sovětských vzorů, období socialismu s lidskou tváří i utužení v době normalizace a následnou nejistotu, co si počít se sovětskou perestrojkou. Návštěvníci budou mít možnost zeptat se historiků na podrobnosti, na které v omezeném formátu výstavy nezbyl prostor.

„Potěšil nás velký zájem o výstavu. Uspořádali jsme několik prohlídek pro veřejnost i školy. Také opakované poškození výstavy paradoxně svědčí o tom, že jsme si vybrali důležité téma,“ řekl jeden z autorů výstavy a spolueditor doprovodné publikace Petr Blažek. „Dobré ohlasy máme také na webové stránky www.rudestoleti.cz, kde je dostupná nejen česká, ale také anglická verze výstavy.“

Program bude pokračovat od 18 hodin na zahradě blízké Werichovy vily, kde autoři představí knihu Rudé století a následovat zde bude debata s historiky Janem Kalousem, Petrem Blažkem, Petrem Kourou, Davidem Svobodou a Michalem Macháčkem. Debata se bude věnovat kořenům i dědictví komunistické ideologie, ale i současným střetům ohledně rozdílné interpretace minulosti.

„Je v pořádku vykládat historii různými způsoby,“ konstatuje ředitel Muzea paměti XX. století Jan Kalous. „Ale především je třeba ji znát. Existují fotografie, svědectví, záznamy, prostě historická fakta, která často mluví sama za sebe.“

„Máme často sklony vzpomínat jen na to dobré a zapomínáme, na kolik věcí lidé přistupovali jen ze strachu,“ dodává Hana Kordová Marvanová, předsedkyně správní rady Muzea paměti XX. století. „A ten strach se nevyhýbal ani samotným komunistům.“

Výstava Rudé století je veřejnosti přístupná 24 hodin denně do 1. srpna 2021.

Komentovaná prohlídka výstavy a debata s historiky:

úterý 27. července 2021

Program:

17 hodin - komentovaná prohlídka pro veřejnost, park Kampa mezi Museem Kampa a Werichovou vilou

18 hodin - prezentace knihy Rudé století, zahrada Werichovy vily

18.30 hodin - debata s historiky Janem Kalousem, Petrem Blažkem, Petrem Kourou, Davidem Svobodou a Michalem Macháčkem, zahrada Werichovy vily

Místo konání: 

Park Kampa a Werichova vila, U Sovových mlýnů 7, Praha 1

Další informace ZDE a ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Půta: Liberecký kraj a Post Bellum podepsaly memorandum o spolupráci

13:05 Hejtman Půta: Liberecký kraj a Post Bellum podepsaly memorandum o spolupráci

Dlouhodobá spolupráce Libereckého kraje a organizace Post Bellum, která prostřednictvím projektu Pam…