Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka dnes v Berlíně odhalil pamětní desku Antonína Hampla

20.05.2016 18:57 | Zprávy
autor: PV

Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka dnes v Berlíně spolu s braniborským premiérem Dietmarem Woidkem a ředitelem Památníku německého odboje Johannesem Tuchelem slavnostně odhalili pamětní desku Antonínu Hamplovi, významnému představiteli meziválečné Československé republiky.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka dnes v Berlíně odhalil pamětní desku Antonína Hampla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Pamětní deska je umístěna u věznice Alt Moabit, kde Antonín Hampl 17. května 1942 zemřel na následky opakovaného mučení.

„Antonín Hampl je pro mě vzorem demokrata, který neustoupil totalitě, zůstal věrný ideálům svobody a demokracie, do poslední chvíle hájil humanismus a sociálně spravedlivou společnost. Nacisté se ho báli, stejně jako myšlenek, které reprezentoval. Proto ho uvěznili a utýrali. Komunisté se ho pak po roce 1948 pokusili vymazat z našich národních dějin. Hampl byl přitom jednou z nejvýznamnějších postav Masarykovy a Benešovy první republiky, reformista, který se zasloužil o její moderní sociální charakter. Jsem hrdý na to, že jako jeho následovníci dnes můžeme přispět k tomu, aby jeho památka a odvaha byly trvale připomínány i tady, v Berlíně“, uvedl předseda ČSSD Sobotka.

Slavnostního odhalení pamětní desky se dnes kromě předsedy vlády ČR a braniborského premiéra zúčastnili také další čelní představitelé německé i české sociální demokracie. Z české strany například ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, předseda Senátorského klubu ČSSD Petr Vícha, místopředseda ČSSD Martin Starec či bývalý premiér Vladimír Špidla. Po slavnostním odhalení pamětní desky se uskutečnila česko – německá diskuse na téma „Svoboda v Evropě: Zkušenosti sociální demokracie z odboje proti nacismu“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zajíčková (ODS): Náš systém je dnes evropským vzorem

7:04 Zajíčková (ODS): Náš systém je dnes evropským vzorem

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k regulacím kratomu.