Premiér Babiš jednal s finským premiérem Sipilou o evropských otázkách i spolupráci ve školství

17.12.2018 22:08

Předseda vlády Andrej Babiš přijal v neděli 16. prosince 2018 v Kramářově vile předsedu vlády Finska Juhu Sipilu.

Premiér Babiš jednal s finským premiérem Sipilou o evropských otázkách i spolupráci ve školství
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

U pracovní večeře spolu jednali o evropských otázkách, školství a rodinné politice nebo o spolupráci v oblasti jaderné energetiky.

„Rád bych poděkoval panu premiérovi za přátelské a konstruktivní jednání. Těší mě, že jsme se letos setkali již podruhé a že se daří naší spolupráci jak na bilaterální, tak na evropské úrovni. Na řadu věcí máme stejný názor a jsou věci, ve kterých bychom se od Finska mohli inspirovat. Zajímal jsem se například o to, jak to ve Finsku funguje s bezplatnými obědy pro děti ve školách nebo jakými opatřeními se Finsko snaží podporovat vyšší porodnost,“ uvedl po jednání premiér Babiš.

Kromě problematiky týkající se školství a podpory rodin s dětmi, se premiéři bavili také o možnostech prohlubování spolupráce v oblasti jaderné energetiky. Finsko má například zkušenosti s výstavbou úložiště jaderného odpadu, což je velmi aktuální téma také pro Českou republiku.

V druhé polovině příštího roku čeká Finsko předsednictví v Radě EU, a důležitým bodem jednání proto byly evropské otázky. Premiéři hovořili zejména o víceletém finančním rámci, jednotném vnitřním trhu a společné bezpečností a obranné politice. Rovněž se shodli na prohloubení vzájemné spolupráce na poli klimatické politiky. V této souvislosti chce Finsko především lépe využívat potenciál, který skýtají nové technologie. V neposlední řadě hovořili předsedové vlád o migraci a oba se shodují, že je zásadní lépe pomáhat ve třetích zemích.

V závěru jednání se premiéři Babiš a Sipilä vyslovili pro užší dialog mezi Visegrádskou skupinou a severskými zeměmi. Vhodnou příležitost poskytne například nadcházející české předsednictví V4, které začíná v polovině roku 2019.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

TOP 09, ODS a KDU-ČSL vytvořily Trojkoalici pro silné Strakonice

20:49 TOP 09, ODS a KDU-ČSL vytvořily Trojkoalici pro silné Strakonice

S nadcházejícími komunálními volbami ve Strakonicích došlo k dohodě tří tradičních politických stran…