Premiér Fiala: Ceny energií příští rok vzrostou maximálně o jednotky procent

31.10.2023 19:19 | Tisková zpráva

Premiér Petr Fiala, ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a ministr financí Zbyněk Stanjura ujistili veřejnost, že k žádnému skokovému zdražení energií nedojde.

Premiér Fiala: Ceny energií příští rok vzrostou maximálně o jednotky procent
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Fiala

Premiér Petr Fiala, ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a ministr financí Zbyněk Stanjura v reakci na poplašné zprávy o dramatickém nárůstu cen energií v příštím roce na tiskovém brífinku v úterý 31. srpna 2023 ujistili veřejnost, že k žádnému skokovému zdražení energií nedojde. 

Anketa

Líbil se vám projev prezidenta Pavla pronesený 28. října?

4%
93%
hlasovalo: 13995 lidí

Premiér Petr Fiala na brífinku reagoval na interpretaci návrhu Energetického regulačního úřadu, který se týkal regulovaných cen energií. „Chtěl bych hned a jasně zdůraznit, že ceny energií v žádném případě neporostou o desítky procent,“ zdůraznil premiér Fiala na úvod svého vystoupení.

Energetický regulační úřad přišel s návrhem, že ceny za regulovanou složku, která tvoří část plateb spotřebitelů energií, se v příštím roce zvýší až o 71 procent. „Protože ale cena silové elektřiny neustále klesá, budou lidé platit převážně stejně jako letos nebo maximálně v průměru o jednotky procent více. Žádné dramatické navýšení o desítky procent nehrozí a každý, kdo tvrdí něco jiného, lže a šíří paniku,“ prohlásil předseda vlády.

Premiér Fiala také připomněl, že na současných cenách energií mají zásadní podíl i předcházející vlády. „Kdyby totiž předcházející vlády dělaly, co měly, staraly se o energetickou bezpečnost a o energetické zajištění České republiky, stavěly dostatek zdrojů energií, tak bychom v takové situaci, v jaké jsme dnes, nebyli,“ poznamenal předseda vlády.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

spalovací motory

Kéž by se vám podařilo zrušit zákaz spalovacích motorů, ale upřímně, věříte tomu, že se vám to podaří? Jak toho chcete docílit? Zatím to nevypadá, že by EU chtěla zákaz zrušit. Nejsou to z vaší strany jen plané sliby před volbami?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ODS: Europoslanci Vondra a Vrecionová s Ondřejem Krutílkem v Pardubickém kraji

15:14 ODS: Europoslanci Vondra a Vrecionová s Ondřejem Krutílkem v Pardubickém kraji

Alexandr Vondra, Veronika Vrecionová a Ondřej Krutílek se vydali minulý týden do Pardubického kraje.…