Premiér Fiala: Spojené království je klíčovým partnerem v oblasti obrany a bezpečnosti i obchodu

06.10.2022 16:21 | Tisková zpráva

Předseda vlády Petr Fiala se ve čtvrtek 6. října 2022 setkal v Kramářově vile s premiérkou Spojeného království Velké Británie a Severního Irska Liz Trussovou. Mezi hlavními tématy jednání byly podpora Ukrajiny, spolupráce v oblasti energetiky a energetické bezpečnosti, bilaterální spolupráce i vztah Spojeného království s Evropskou unií.

Premiér Fiala: Spojené království je klíčovým partnerem v oblasti obrany a bezpečnosti i obchodu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Fiala

„Velmi mne těší, že se podařilo uskutečnit bilaterální setkání s premiérkou Trussovou krátce po jejím nástupu do funkce. Vztahy České republiky a Spojeného království mají dlouhou tradici a jsou výborné. Spojené království je naším klíčovým partnerem v oblasti obrany a bezpečnosti i obchodu,“ uvedl premiér.

Obě země spojuje jasná politická i praktická podpora Ukrajiny v humanitární, finanční a vojenské oblasti. Lídři spolu jednali o možnostech další pomoci Ukrajině především ve vojenské oblasti, ať už se jedná o dodávky vojenského materiálu nebo výcvik příslušníků ozbrojených sil Ukrajiny. „Ukrajina patří k hlavním prioritám české vlády bilaterálně i v rámci předsednictví v Radě Evropské unie. Je důležité udržet jednotu EU a pokračovat ve spolupráci s dalšími stejně uvažujícími zeměmi včetně Spojeného království,“ uvedl předseda vlády ČR.

Anketa

Pro koho byste raději hlasovali ve 2. kole prezidentské volby?

hlasovalo: 22166 lidí

Spojené království je důležitým evropským partnerem v oblasti energetiky. Premiér Fiala zdůraznil, že ČR podporuje opětovné zapojení Spojeného království do Severomořské energetické spolupráce (NSEC), která se soustředí na podporu budování větrných elektráren a rozvodných sítí v Severním moři.

„Naše předsednictví si klade za cíl dokončit proces umožňující vstup Spojeného království do Severomořské energetické spolupráce co nejdříve. Tento krok posílí evropskou energetickou spolupráci a bezpečnost, a to tváří v tvář ruské agresi a cenové manipulaci s energiemi,“ dodal premiér Fiala.

Diskuze o bilaterální relaci se věnovala především možnostem posílení spolupráce v oblasti obrany a jaderné energetiky. Spojené království zároveň patří mezi hlavní obchodní partnery ČR, v posledních letech je pátým až sedmým největším exportním trhem pro tuzemské firmy. Český vývoz do Velké Británie se za letošní první pololetí meziročně zvýšil o 9,2 % a dovoz do ČR pak o 14,3 %.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (SPD): Kombinace dopadů asociální politiky a manažerské neschopnosti

16:02 Fiala (SPD): Kombinace dopadů asociální politiky a manažerské neschopnosti

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k personálním problémům úřadů práce