Premiér Sobotka: Parlamentní kontrole mají v budoucnu podléhat všechny zpravodajské služby

24.03.2016 11:53 | Zprávy
autor: PV

V pondělí 21. března byla rozeslána do meziresortního připomínkového řízení novela zákona o zpravodajských službách České republiky.

Premiér Sobotka: Parlamentní kontrole mají v budoucnu podléhat všechny zpravodajské služby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Cílem připraveného návrhu je důslednější systém kontroly zpravodajských služeb. Premiér plánované změny avizoval již při projednávání vládní novely, která zvýšila některé pravomoci tajných služeb. Návrh této aktuální novely premiér Sobotka opakovaně projednal se zástupci všech klubů zastoupených v Poslanecké sněmovně.

Připravovaná vládní novela zákona o zpravodajských službách přinese kvalitativně nové dvoustupňové pojetí kontroly zpravodajských služeb České republiky, čímž dojde k naplnění dalšího ze závazků vládního programového prohlášení.

„Parlamentní kontrole mají v budoucnu podléhat všechny zpravodajské služby, včetně zahraniční rozvědky. Navíc chceme ještě zřídit nezávislý kontrolní orgán z respektovaných občanů s vysokým stupněm bezpečnostní prověrky. Mohlo by jít o některé bývalé soudce či státní zástupce, kteří by dostali oprávnění seznamovat se s činností všech zpravodajských služeb,“ uvedl k návrhu předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolovratník (ANO): Na NATO má jet vláda, ne lídr opozice

4:32 Kolovratník (ANO): Na NATO má jet vláda, ne lídr opozice

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k summitu NATO v Ankaře.