Premiér Sobotka: Vláda podpořila důležitou novelu zákona o kybernetické bezpečnosti

23.11.2016 22:32

Vláda dnes odsouhlasila novelu zákona o kybernetické bezpečnosti a zákona o svobodném přístupu k informacím. Jedná se o další z řady našich kroků, jimiž zlepšujeme připravenost státu na hrozbu kybernetických útoků.

Premiér Sobotka: Vláda podpořila důležitou novelu zákona o kybernetické bezpečnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Konkrétně touto novelizací vláda reaguje na evropskou směrnici, která má zajistit vysokou úroveň bezpečnosti sítí a informačních systémů v EU. Návrh tak rozšiřuje působnost stávajícího zákona o kybernetické bezpečnosti na provozovatele základních služeb i správce a provozovatele informačních systémů základních služeb, kteří působí ve významných odvětvích infrastruktury, jako jsou energetika nebo doprava. Rozšíření se týká rovněž klíčových poskytovatelů digitálních služeb, jako jsou kupříkladu platformy pro elektronické obchodování a vyhledávače.

Pro nově zahrnuté skupiny budou platit povinnosti zákona o kybernetické bezpečnosti, které od nich vyžadují, aby přijaly odpovídající kroky eliminující bezpečnostní rizika a oznamovali případné kybernetické incidenty Národnímu bezpečnostnímu úřadu.

Vláda se tématu ochrany kritických systémů před hackerskými útoky věnuje dlouhodobě. Od 1. ledna 2015 nabyl účinnosti zákon o kybernetické bezpečnosti. Následně, v únoru 2015, jsme schválili Národní strategii kybernetické bezpečnosti pro roky 2015-2020 a naplňujeme její akční plán včetně pokroku v určování kritické informační infrastruktury a významných informačních systémů (neboli systémů rizikových v případě útoku).

Díky tomu podle zprávy o stavu kybernetické bezpečnosti České republiky za rok 2015, kterou jsem společně s ředitelem NBÚ představil vládě 31. srpna 2016, Česká republika pomalu ale jistě získává reputaci důvěryhodného partnera. To se týká výměny informací od bezpečnostních týmů i cvičení kybernetické bezpečnosti na mezinárodní úrovni.

Bohuslav Sobotka, předseda vlády ČR

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Žbánek: Chci mít kontrolu nad staveništěm protipovodňových opatření

11:17 Primátor Žbánek: Chci mít kontrolu nad staveništěm protipovodňových opatření

Celým staveništěm protipovodňových opatření prošli v úterý odpoledne účastníci společného kontrolníh…