Primátor Hřib: V Nové radnici je otevřené nové Bistro Mezi řádky. Práci dá lidem s handicapem

04.09.2019 5:30

Se začátkem školního roku se znovu otevřelo bistro v Nové radnici na Mariánském náměstí v Praze 1. S novým provozovatelem, skupinou sociálních podniků Etincelle, která v roce 2018 získala ocenění EY společensky prospěšný podnikatel roku, přichází do prostor bistra i zcela nový koncept a řada pozitivních změn.

Primátor Hřib: V Nové radnici je otevřené nové Bistro Mezi řádky. Práci dá lidem s handicapem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský primátor Zdeněk Hřib

Slavnostního otevření se 3. září 2019 zúčastnil primátor Zdeněk Hřib, předseda zastupitelského klubu Praha sobě Jan Čižinský, spisovatelka Bára Nesvadbová, která s Etincelle spolupracuje od samého počátku, a fotograf Jan Saudek i s partnerkou.

„V Nové radnici znovu otevíráme bistro, které bude k dispozici všem zaměstnancům magistrátu. Bistro bude provozovat společnost, jejímž posláním je aktivně podporovat osoby s mentálním nebo fyzickým handicapem a pomáhat je zapojovat do společnosti. Zároveň jsem rád, že klade důraz na ekologii a používání regionálních potravin,“ uvedl primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

Skupina sociálních podniků Etincelle svým přístupem dokazuje, že takzvané sociální podnikání má u nás své místo. Etincelle provozuje síť kaváren a bister, vlastní řemeslnou pekárnu, pekařství, farmu a foodtruck Bistro na kolečkách s cateringovým servisem a celkově ve svých sociálních podnicích zaměstnává na 150 lidí s lehkým mentálním či kombinovaným postižením. Mimo jiné má také prádelnu a uklízí veřejná prostranství a zeleň.

„Jsem nesmírně ráda, že právě magistrát jde společnosti příkladem v rámci přesvědčení, že menšina je většinou, že lidství je jen jedno. Z vlastního pozorování moc dobře vím, že klienti, kteří se zapojí v pracovním procesu, získají nejen sebevědomí, ale hlavně smysl každodenního života,“ řekla dále Bára Nesvadbová.

Zaměstnanci a návštěvníci Magistrátu hl. m. Prahy na Mariánském náměstí se mohou těšit na výtečnou fair trade kávu, fresh džusy a domácí limonády. Bistro nabídne bohaté snídaňové menu. Návštěvníci si pochutnají na sladkém i slaném pečivu, kváskovém chlebu a koláčích z vlastní řemeslné pekárny Etincelle v Kladně. Každý den bude také možné vybírat z poledního menu teplých jídel a polévek. Pokrmy budou připravovány z čerstvých sezonních surovin z vlastní farmy a od lokálních dodavatelů.

„Aktuální nabídku budeme upravovat podle potřeb a od října postupně rozšiřovat. Vedle hotových jídel plánujeme i minutková jídla – těstoviny, rizota a saláty,“ popsal Jakub Knězů, ředitel a zakladatel Etincelle. „S každým nákupem si návštěvníci nejen pochutnají, ale udělají i dobrý skutek. Za barem i na přípravě občerstvení a jídel budou pracovat lidé s lehkým mentálním či kombinovaným postižením,“ upřesnil Knězů.

Za zdařilou renovací bistra stojí edit! architekti, kteří jej navrhli jako světlý prostor otevřený všem. Interiér respektuje kontext významné historické budovy a je vybaven nábytkem českých výrobců. Bistro bylo déle než rok zavřené a nyní startuje s novým provozovatelem, který vyhrál výběrové řízení vyhlášené Magistrátem hl. m. Prahy.

Otevírací doba:

Pondělí až čtvrtek od 8:00 do 17:00 hodin | pátek od 8:00 do 14:30 hodin
snídaně od 8:00 do 11:00 hodin | polední menu od 11:00 do 15:00 hodin
telefon: +420 739 047 772 | e-mail: magistrat@meziradky.com  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hanáček (KDU-ČSL): Nenechme vyhladovět svazky obcí

22:41 Hanáček (KDU-ČSL): Nenechme vyhladovět svazky obcí

Dobrovolné svazky obcí jsou zákonem o obcích předpokládané a ve své působnosti jasně definované souč…