Primátor Volf: Ústavní soud po čtyřech letech hodil obcím další klacek pod nohy

04.09.2021 20:06 | Tisková zpráva
autor: PV

Kladno se dlouhodobě potýká s obchodníky s chudobou, s chováním nepřizpůsobivých obyvatel i s rušením veřejného pořádku při soužití s těmito osobami. Vyhlásit určitou lokalitu za území se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů, tzv. bezdoplatkovou zónu, byl jeden z mála nástrojů, kterým obce mohly alespoň částečně zamezit účelovému vytváření ghett.

Primátor Volf: Ústavní soud po čtyřech letech hodil obcím další klacek pod nohy
Foto: Archiv Milana Volfa
Popisek: Milan Volf

Tento nástroj obce rozhodnutím Ústavního soudu nyní ztratily. Z odůvodnění je zřetelné, že ústavní soudci absolutně neznají realitu v obcích postižených tímto problémem.

„Rozhodnutí soudu je pro mě zcela neakceptovatelné. Bohužel nemohu říct, že je překvapující. Vzhledem k předkladatelům a zpracovateli i nepřiznání Kladnu postavení vedlejšího účastníka řízení, se dalo předpokládat, kam bude výsledek řízení směřovat. Slovo diskriminace dnes nabírá zcela nových rozměrů. A jak vidíme, našroubovat se na něj dá cokoliv. Jen škoda, že nikdy není použito ve směru k slušným, pracujícím lidem. Ti jako by na svá základní lidská práva a soudem často zmiňovanou důstojnost, ani nárok neměli. Ústavní soudci jsou přesvědčeni, že neplatí příčinná souvislost mezi konkrétní lokalitou a jevy, které chceme a nutně potřebujeme eliminovat a že omezení přílivu nových žadatelů v hmotné nouzi nic neřeší. Nevím, na jaké praktické zkušenosti své přesvědčení získali, ale nemohu se zbavit dojmu, že absolutně nemají potuchy, jak to v těchto lokalitách chodí a s čím se musíme potýkat,“ říká kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno) k zrušení bezdoplatkových zón. Ten v odůvodnění rozhodnutí shledává i několik rozporů.

„Soudci například argumentují, že omezením příchodu nových lidé žijících pouze ze sociálních dávek obce nepředchází vzniku ghett na svém území, ale naopak k jejich vzniku na jiných a z hlediska potřeb sociální rehabilitace méně žádoucích místech. Takže přeloženo do obyčejného jazyka, sice říkají, že za negativní jevy v obci v žádném případě není možné označovat lidi žijící na dávkách a nelze omezovat jejich práva na volný pohyb a čerpání dávek, to je diskriminace, ale jinde by problémy dělat mohli. Vy už problém s těmito lidmi máte, tak ho laskavě nepřenášejte jinam,“ nesouhlasí primátor Volf a poukazuje na další nesrovnalost s praxí, kterou soudci své rozhodnutí odůvodnili. A to na radu, aby obce místo vytlačování lidí z určité lokality pracovaly s jednotlivci na základě smysluplné sociální práce a integrace.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jakob (TOP 09): Ústava není Macinkova a Turkova rozbitá bábovička

19:02 Jakob (TOP 09): Ústava není Macinkova a Turkova rozbitá bábovička

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 25. června 2026 k předběžnému opatření Ústavního soudu.