Primátorka Palkovská: Občané se na některých místech přestávají cítit bezpečně

07.11.2020 10:23

Lidé bez přístřeší nemusí v Třinci trávit zimu na ulici.

Primátorka Palkovská: Občané se na některých místech přestávají cítit bezpečně
Foto: archiv starostky
Popisek: Třinecká starostka Věra Palkovská
reklama

V Třinci včera odstartovala informační kampaň s názvem Na cestě z ulice, která směřuje jednak k lidem bez přístřeší, a jednak k široké veřejnosti. Se sociálními pracovníky v doprovodu strážníka městské policie se lidé mohli potkat například před supermarkety TESCO nebo LIDL.

„Účelem kampaně je poukázat, jaká pomoc je či není vhodná ze strany občanů a k čemu případně vede, a připomenout lidem bez domova, že mají možnost ve svém životě něco změnit, a město je prostřednictvím svých pracovníků nebo pracovníků sociálních služeb připraveno jim pomoci. Chceme lidi bez přístřeší v co největší míře směřovat do sociálních služeb a návazných aktivit, aby nemuseli trávit zimu na ulici, to je také jeden z cílů kampaně,“ vysvětlil Vlastimil Starzyk z odboru sociálních věcí třinecké radnice.

V posledních dvou letech na území města vzrostl počet osob bez přístřeší, které nechtějí změnit svůj způsob života, odmítají využívat azylové domy a především u obchodních center a supermarketů obtěžují občany Třince. „Už to zašlo tak daleko, že se lidé na některých místech přestávají cítit bezpečně. Proto chce Třinec problém  bezdomovectví řešit, aktivizovat samotné lidi bez přístřeší tak, aby svou situaci řešili a pomoci jim vrátit se zpět do života. Cílem práce je dosáhnout toho, aby potřební lidé využívali naše sociální služby a pracovali na zlepšení své situace. Druhým cílem je odradit občany bez přístřeší z jiných měst a států, aby se do Třince přesouvali. V Třinci funguje zavedený systém sociálních služeb, nocleháren a azylových domů. Pokud je člověk v tíživé situaci, má se u nás na koho obrátit,“ uvedla primátorka Třince Věra Palkovská.

Pracovníci odboru sociálních věcí společně se strážníkem městské policie oslovili včera a dnes prostřednictvím letáčků několik desítek občanů města s tím, že obdarovávání lidí bez domova penězi či jídlem jejich situaci nevyřeší. Zároveň lidé bez domova dostali informace o možnostech, kam se obrátit. V tom všem jim byl nápomocen člověk, který si sám prošel nelehkou životní situací a skončil na ulici. Bezmála po desíti letech bez domova se dokázal postavit na vlastní nohy a s oslovenými Třinečáky se podělil o své životní osudy. Z vlastní zkušenosti vysvětlil, proč se tak stalo a co ho motivovalo ke změně. Dnes má muž rodinu, bydlení a pracuje jako terénní pracovník právě s lidmi bez přístřeší.

Do kampaně jsou společně s pracovníky magistrátu zapojeny také neziskové organizace jako Slezská diakonie či Šance Podaná ruka, strážníci Městské policie Třinec a další dobrovolníci. Kampaň průběžně potrvá až do Vánoc letošního roku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kolovratník (ANO): Neměli bychom být mentálně na konci 18. století

19:58 Kolovratník (ANO): Neměli bychom být mentálně na konci 18. století

Projev na 87. schůzi Poslanecké sněmovny 3. března. Vládní návrh stavebního zákona.