Rozvoral (SPD): Britové dali ve volbách jasně najevo, že už nechtějí být součástí EU

16.12.2019 12:33 | Zprávy
autor: PV

Občané Spojeného království se konečně dočkají toho, že se v poslední době stále odkládaný brexit dotáhne do zdárného konce a Británie k 31. lednu 2020 ukončí své členství v Evropské unii. To slíbil svým voličům Boris Johnson.

Rozvoral (SPD): Britové dali ve volbách jasně najevo, že už nechtějí být součástí EU
Foto: archiv
Popisek: Radek Rozvoral, SPD

Hnutí SPD blahopřeje šéfovi konzervativců Borisu Johnsonovi k suverénnímu vítězství v předčasných parlamentních volbách, ve kterých jeho strana získala celkem 365 z celkových 650 mandátů a zajistila si tak v Poslanecké sněmovně pohodlnou většinu pro sestavení jednobarevné vlády a bezproblémové prosazování svého programu. Konzervativci se tak těší z největší většiny od roku 1987, kdy stranu vedla Margaret Thatcherová. Po sdělení výsledků voleb prohlásil Boris Johnson, že hlavním nejbližším úkolem je odchod z EU k 31. lednu 2020 a následně se chce zaměřit na budování nových dobrých vztahů s ostatními národy včetně naší republiky.

Z výsledků voleb se též mimo konzervativců může radovat Skotská národní strana, která získala 48 křesel. Jejich hlavním předvolebním tématem byla samostatnost Skotska.

Naopak labouristé, kteří propagovali setrvání Británie v EU (v případě vítězství v proběhlých volbách chtěli vypsat nové referendum o setrvání Spojeného království v EU) u voličů ztratili důvěru a se 203 křesly dosáhli nejhoršího výsledku od roku 1935. Ve volbách ztratili mnoho volebních okrsků, ve kterých tradičně vítězili od první poloviny 20. století. Ve straně se nyní spekuluje o politické budoucnosti lídra Jeremyho Corbyna, který už oznámil, že do další kampaně stranu nepovede.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dvořák (STAN): Zvláštní místa v pekle jsou pro ty, kdo mlčí

20:05 Dvořák (STAN): Zvláštní místa v pekle jsou pro ty, kdo mlčí

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 25. června 2026 k předběžnému opatření Ústavního soudu.