STAN: Senát má mít možnost zrušit prezidentovu amnestii

12.10.2017 17:11

Starostové a nezávislí předloží novelu ústavního zákona, která nově definuje postup, jakým je jmenován premiér, a zavádí možnost zrušení prezidentské amnestie, pokud je v rozporu s demokratickými principy státu.

STAN: Senát má mít možnost zrušit prezidentovu amnestii
Foto: STAN
Popisek: STAN

„Novelou, kterou navrhujeme, reagujeme na dva poslední prezidenty, kteří svým výkladem Ústavy zásadně pokřivili vnímání vymahatelnosti práva a pošlapali politickou kulturu v naší zemi. Novelu Senát projednat nestihne, smyslem je začít diskuzi,“ říká předseda senátního klubu STAN Jan Horník.

„První změnou, kterou navrhujeme, je, aby prvním a třetím pokusem o pověření premiéra sestavením vlády disponoval prezident, druhý pokus by měl být v rukou předsedy Poslanecké sněmovny. Reagujeme tím tak na situaci po pádu Nečasovy vlády, kdy prezident nechal vládnout Rusnokovu vládu bez jakékoliv legitimity,“ říká volební lídr STAN Jan Farský.

„Druhou změnou je možnost zrušení prezidentské amnestie Senátem do 60 dní po jejím vyhlášení. Pokud Senát dojde k názoru, že amnestií došlo k porušení demokratických principů státu, amnestii zruší. Takové rozhodnutí následně přezkoumá Ústavní soud,“ říká jedna z předkladatelů novely senátorka Alena Dernerová (nezávislá).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volfová (ANO): Na demolice v Ralsku může jít díky dotaci dalších 100 milionů korun

22:34 Volfová (ANO): Na demolice v Ralsku může jít díky dotaci dalších 100 milionů korun

Tisková zpráva Libereckého kraje