Šafránková (SPD): Nenechme padnout poctivé živnostníky

19.11.2020 22:02

Dnes jsem za naše hnutí SPD podala návrh na změnu zákona o kompenzačním bonusu, který byl minulý týden schválen ve Sněmovně a následně vyšel ve Sbírce zákonů.

Šafránková (SPD): Nenechme padnout poctivé živnostníky
Foto: Archiv L. Šafránkové
Popisek: Lucie Šafránková, poslankyně Parlamentu ČR za hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Místopředsedkyně sněmovního Výboru pro sociální politiku. Členka Zastupitelstva města Brna.
reklama

Hlavním důvodem je to, že vláda opět zapomněla na podporu významné skupiny živnostníků, tentokrát těch, kteří se snaží zachránit pracovní místa (a tím i příjmy a životní úroveň)  svých zaměstnanců. A jelikož hnutí SPD dlouhodobě podporuje všechny pracující občany, musela následovat naše odpovídající reakce. Protože vládní poslanci odmítli naše návrhy na odstranění některých závažných nedostatků v návrhu tohoto zákona v průběhu jeho řádného projednávání, byla jsem nucena volit cestu rychlého podání novely zákona v zájmu zamezení jasné diskriminace a nespravedlnosti vůči mnoha osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ).

Anketa

Kdo byl lepší ministr zdravotnictví?

hlasovalo: 12061 lidí

Absurdní kompenzační divadlo

Jde o to, že zákon (i jeho výklad ministerstvem financí) neumožňuje vznik nároku na tento „podzimní“ kompenzační bonus (ve výši 500 korun denně) těm osobám samostatně výdělečně činným, které zároveň čerpají podporu z programu Antivirus na udržení pracovnách míst svých zaměstnanců. Zatímco společníkům eseróček souběh čerpání kompenzačního bonusu i peněz z programu Antivirus zákon umožňuje.

To je vůči živnostníkům, kteří museli v důsledku vládních opatření omezit či zcela zastavit podnikání a uzavřít své provozovny, naprosto nespravedlivé až likvidační. Tato situace tak fakticky staví osoby samostatně výdělečně činné před volbu a dilema, zda propustit zaměstnance, anebo být osobně, v horším případě i s celou rodinou,  několik měsíců nezaviněně bez jakéhokoli příjmu.

Toto ustanovení navíc nemá žádnou logiku ani věcné oprávnění – protože v obou případech, u OSVČ i eseróček, jde v rámci programu Antivirus o naprosto stejnou situaci: o čerpání podpory pro jejich ohrožené zaměstnance, nikoli o vlastní příjem či obohacení zaměstnavatele. A vláda následně jedné z těchto skupin  podnikatelů kompenzační bonus čerpat povolí a druhé zakáže. To nelze akceptovat.

Hnutí SPD za živnostníky postižené dopady epidemie koronaviru bojuje dlouhodobě, sama jsem v tomto směru již podala desítky legislativních návrhů. Tímto návrhem zákona v tom pokračujeme – a nebudeme mčky přihlížet jejich šikaně a poškozování!

(převzato z Profilu)

Bc. Lucie Šafránková

  • SPD
  • poslankyně, místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku
  • poslankyně

ArticleDetailRelatedProfileArticleLinkTitle Bc. Lucie Šafránková

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jurečka  (KDU-ČSL): Žádáme o distribuci respirátorů potřebným ze státních hmotných rezerv

20:09 Jurečka (KDU-ČSL): Žádáme o distribuci respirátorů potřebným ze státních hmotných rezerv

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka o to dnes požádal premiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka v otevřené…