Seďa (ČSSD): K hodnocení Armády ČR Výborem pro obrannou politiku a plánování NATO

02.03.2016 21:29 | Zprávy
autor: PV

Ve Výboru pro obranu působím drahně let a vnímám i svoji osobní spoluodpovědnost za současnou situaci v naší armádě. Na svoji obranu však mohu dokladovat dlouholetou a konkrétní kritiku negativních okolností v AČR a MO.

Seďa (ČSSD): K hodnocení Armády ČR Výborem pro obrannou politiku a plánování NATO
Foto: Daniela Černá
Popisek: Antonín Seďa, poslanec ČSSD

A kromě této kritiky i předkládané návrhy na možná řešení, včetně zesílení kontrolní funkce tohoto garančního výboru.

Současné vedení resortu MO prakticky zdědilo problémy, které byly z velké části způsobeny nesmyslnými škrty v kapitole 307. Připomenu, že ještě v roce 2006 se výdaje na obranu pohybovaly kolem 2% HDP, přitom dnes se pohybují kolem 1%. Chci připomenout několik problematických kroků minulých pravicových vlád, které vedly k dnes oprávněné kritice Výboru pro obrannou politiku a plánování Severoatlantické aliance.

Jednou věcí jsou zmiňované škrty v rozpočtu MO, které se však odrazily v zastavení náborů nových vojáků. V současné době schází přibližně šest tisíc profesionálních vojáků, armáda má špatné hodnostní a věkové složení. Přitom se z politických a možná, že i osobních důvodů rozehnal Útvar speciálních operací Vojenské policie SOG. Šetřilo se i na výzbroji a výstroji, opravách vojenské techniky a byly odkládány modernizační programy. Přesto se často nakupovalo v netransparentním akvizičním procesu draho a často i zbytečně. Stačí připomenout nákup letounů CASA, vozidel Dingo či nakonec i nákup KOV Pandur.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Cenzura

Fakt chcete zavádět cenzuru médií a kontrolovat jejich obsah, jak uvedl váš poslanec Nerušil, který tvrdí, že se chcete zaměřit na kontrolu obsahu veřejnoprávních médií? To už tu bylo. Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vysílají, ale to podle mě ještě vám politikům nedává právo do ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokšanová (KSČM): Díky všem statečným sovětským lidem. Nezapomeneme!

22:33 Prokšanová (KSČM): Díky všem statečným sovětským lidem. Nezapomeneme!

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výročí otevření východní fronty za druhé světové vá…