Seďa (ČSSD): Nebylo účinnější věnovat se raději prevenci, než opětovně zvyšovat represi?

5. 5. 2016 19:33

Projev na 44. schůzi Poslanecké sněmovny dne 5. 5. 2016

Seďa (ČSSD): Nebylo účinnější věnovat se raději prevenci, než opětovně zvyšovat represi?
Foto: Daniela Černá
Popisek: Antonín Seďa, poslanec ČSSD

Děkuji, pane předsedo. Vážený pane ministře, Ministerstvo dopravy, jak jste přednesl na tiskové konferenci, připravuje revizi bodového systému. Chcete trestat nejzávažnější přestupky včetně vymezení výše pokut místo současného rozpětí. Osobně souhlasím s potřebou represe, ale ta by měla vycházet z analýzy příčin dopravních nehod, jejich počtu, a také zda a jak se kontroluje vymahatelnost pravidel. A to, co je pro mě důležité, je daleko více postihovat recidivu, to je opakování přestupků.

Na straně druhé si nemyslím, že neustálým zvyšováním represe či výše pokut se dosáhne kýženého cíle, což je snížení nehodovosti, a zejména počtu mrtvých a zraněných na našich silnicích.

Vážený pane ministře, možná že se shodneme, že daleko lepší je prevence. Např. v těch úsecích, kde se dopravní nehody opakují, či jsou častější. Nejen já, ale drtivá většina řidičů má zejména na dálnici D1 negativní zkušenost se stále se opakujícím a neřešeným nešvarem. Tím je předjíždění nákladních vozidel nákladními vozidly tam, kde jsou pouze dva jízdní pruhy. Jak víte, tato vozidla mají omezenou nejvyšší rychlost, a než dojde k předjetí, vytvoří se za vozidlem velká kolona aut. Nejen že vlastní předjíždění omezuje, a dokonce ohrožuje ostatní řidiče, ale zároveň snižuje plynulost dopravy, což opět zvyšuje riziko vzniku dopravních nehod.

Chci se proto zeptat, pane ministře, zda by nebylo účinnější, řešit tyto popsané problémy a věnovat se raději prevenci, než opětovně zvyšovat represi. Děkuji za vaši odpověď.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bartoš (Piráti): Na témata trvale udržitelného rozvoje je třeba upozorňovat neustále

7:36 Bartoš (Piráti): Na témata trvale udržitelného rozvoje je třeba upozorňovat neustále

Předseda Pirátů Bartoš podpořil akci za udržitelný rozvoj na planetě.