Senátor Czernin: Zákony, které napadáme, jsou protiústavní

07.05.2020 22:08 | Zprávy
autor: PV

Senátor Czernin (TOP 09) podal ústavní stížnost s podporou více než třetiny Senátu.

Senátor Czernin: Zákony, které napadáme, jsou protiústavní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Czernin

Senátor a první místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin získal 31 podpisů senátorek a senátorů TOP 09, STAN, ODS, KDU-ČSL a SEN21 a podává ústavní stížnost proti zákonům o nájemném. Tyto zákony byly přijaté ve stavu legislativní nouze. Czernin a ostatní signatáři vidí neústavnost zákonů především v přenesení odpovědnosti státu na majitele nemovitostí.

„Mám za to, že zákony, které napadáme, jsou protiústavní. Jednak stát naprosto rezignuje na svou ústavní povinnost poskytnout zasaženým osobám (nájemcům) účinnou pomoc. A za druhé pronajímatelům omezuje vlastnické právo bez náhrady. To jsou povinnosti, které vyplývají z Listiny práv a svobod a jsou pro stát naprosto závazné,“ říká senátor TOP 09 Tomáš Czernin.

„Přicházíme s ústavní stížností jako s posledním instrumentem, který může zabránit spuštění nespravedlivého řetězového efektu. Chceme tak chránit nájemníky, kterým by měl stát pomoci přímo, současně chráníme pronajímatele, kteří by bez náhrady byli uvrženi do finančních problémů. V neposlední řadě chráníme také stát před smrští oprávněných žalob ze strany pronajímatelů. Ústavní stížnost jsme připravovali velice pečlivě a s ohledem na krizovou situaci, v níž se nacházíme. Děkuji doktorce Marvanové, která stížnost vypracovala, a Občanskému sdružení majitelů domů, s nimiž jsme ji konzultovali. Jsem ale především rád, že se k naší iniciativě připojilo tolik senátorek a senátorů,“ dodává první místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Josef Nerušil byl položen dotaz

Nespletl jste si dobu?

Kontrola médií a tvrdá cenzura tu už byla. Fakt ji chcete zavést znovu? Obávám se, že jste jen jediný, co nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků opravdu je, že chcete kontrolovat a ovlivňovat obsah veřejnoprávních médií, a že z nich tak opravdu chcete udělat státní propagandu. Já chápu, že se vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Díky krokům vlády s účastí SPD klesá inflace!

11:05 Rozvoral (SPD): Díky krokům vlády s účastí SPD klesá inflace!

Politické usnesení předsednictva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) k aktuální politické situaci…