Senátor Hampl: Republika Severní Makedonie na cestě do EU

28.01.2019 9:41

Komentář na facebookovém profilu k zavedení názvu Republika Severní Makedonie.

Senátor Hampl: Republika Severní Makedonie na cestě do EU
Foto: vaclav-hampl.cz
Popisek: Václav Hampl
reklama

Tohle považuji za jednu z nejdůležitějších zpráv poslední doby. Přistoupení Makedonské republiky, resp FYROM, do NATO, pro které už byla tato země před lety poměrně slušně připravena, a posléze do EU, bránilo veto Řecka. Řekové se obávali, že jméno Makedonie pro sousední samostatný stát by bylo problémem pro 3 z 13 řeckých krajů, které také obsahují slovo Makedonie (Západní, Střední a Východní). Hodně šlo i o nároky na historické a kulturní dědictví starověké Makedonské říše.

Je snad až s podivem, jak moc diplomatického úsilí bylo potřeba, aby se zrodil zhruba před rokem domluvený kompromis - název Republika Severní Makedonie. Pak bylo ale ještě potřeba dohodu politicky prosadit “doma”. V obou zemích se našlo hodně těch, kterým kompromis přišel už příliš kompromisní. V makedonském parlamentu se nakonec podařilo dohodu schválit na podzim 2018 (pak dokonce podle toho i změnit ústavu - riskli to vůči Řekům). Páteční (velmi těsné) hlasování řeckého parlamentu se tak stalo finální tečkou za touto neuvěřitelnou anabází.

A proč je to tak důležité - otevírá to dveře k perspektivě přistoupení Severní Makedonie do NATO a EU, resp. teď hlavně pro touto perspektivou motivované nutné vnitřní reformy. Rozumná konsolidace poněkud prokletého západního Balkánu je imperativem z hlediska bezpečnosti a stability EU. V pátek k tomu byl dokončen jeden “long overdue” krok.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štěpánek (Trikolóra): Hilšer za 18, Antl bez 2 za 20

17:54 Štěpánek (Trikolóra): Hilšer za 18, Antl bez 2 za 20

Tak jsem se od České televize nejprve dozvěděl, že Marek Hilšer je prý nezávislý senátor, tvrdila to…