Skopeček (ODS): Více pravomocí pro ČNB? Nesmyslné a zbytečné

25.01.2020 10:07

Komentář místopředsedy poslaneckého klubu ODS

Skopeček (ODS): Více pravomocí pro ČNB? Nesmyslné a zbytečné
Foto: Archiv Jana Skopečka
Popisek: Poslanec Jan Skopeček
reklama

Česká národní banka usiluje o výrazný, razantní nárůst svých pravomocí prostřednictvím nových, tzv. netradičních nástrojů měnové politiky, ale i prostřednictvím velmi přísné regulace hypotečního trhu. ODS takto výrazný nárůst pravomocí ČNB odmítá, považuje ho za nepotřebný a neadekvátní.

Dívám se s obavami na důsledky nekonvenční měnové politiky realizované v posledních letech některými významnými centrálními bankami v podobě kvantitativního uvolňování vedoucího až k záporným úrokovým sazbám, k obrovskému nárůstu bilancí centrálních bank a k nafukování bublin na trzích aktiv. Nepřeji si něco podobného i ze strany ČNB, a tak není důvod jí rozšiřovat možnou paletu netradičních nástrojů měnové politiky. Stačil podle mého soudu škodlivý kurzový závazek a oslabování české měny v posledních letech.

Regulací hypotečního trhu prostřednictvím limitů (LTV, DTI a DSTI) řeší centrální banka důsledky vlastní uvolněné měnové politiky, která přinesla i nárůst objemu hypotečních úvěrů. K normalizaci situace dojde jen po návratu úroků na standardní úroveň a hlavně zvýšením nabídky na trhu bydlení tak, aby přestal rychlý růst jejich cen. Regulace ze strany ČNB přinese pouze distorze na trhu, více otevře cestu k nemovitostem určeným pro bydlení bohatým investorům na úkor střední třídy, aniž by se řešily důsledky nedobré situace na trhu s bydlením. Již dnes navíc komerční banky doporučení ČNB v této oblasti respektují. Poměr nesplacených úvěrů je v ČR malý a banky máme zdravé.

Novela zákona o ČNB je tak nepotřebná a budeme usilovat v průběhu projednávání ve Sněmovně o její výraznou změnu či finální neschválení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Laudát (KAN): Česko za red line

21:24 Laudát (KAN): Česko za red line

Komentář na facebookovém profilu k současné politice Ruska.