Soukromníci: Prohlášení k zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše

02.09.2019 17:01

Státní zástupce Jaroslav Šaroch zastavil trestní stíhání premiéra v cause Čapí hnízdo. Strana soukromníků České republiky takovéto rozhodnutí předpokládala, a proto není ani nijak zvlášť překvapena. Rozhodnutí státního zástupce respektujeme, protože nám vlastně ani nic jiného nezbývá. Tato causa však obsahuje mnohá ale.

Soukromníci: Prohlášení k zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše
Foto: Soukromníci
Popisek: STRANA SOUKROMNÍKŮ ČESKÉ REPUBLIKY

Podle městského státního zastupitelství změnil Jaroslav Šaroch na poslední chvíli v této cause svůj právní názor. Tento případ dozoroval 4 roky, kdy mj. nepřipustil ani stížnost A. Babiše a spol. (jako neopodstatněnou) a nařídil pokračovat v trestním stíhání. A otočil vlastně poslední den před rozhodnutím. Unie státních zástupců proto J. Šarocha vyzvala, aby vysvětlil svou náhlou změnu rozhodnutí v cause Čapí hnízdo. Tato náhlá změna nastoluje mnoho nezodpovězených otázek. Bylo toto rozhodnutí uskutečněno skutečně na základě relevantních důkazů (velice zvláštní, že tedy nebylo zastaveno daleko dříve)? Nebo bylo toto rozhodnutí na stole již při jmenování M. Benešové ministryní spravedlnosti (proto začaly probíhat celorepublikové demonstrace)? Anebo se máme domnívat, že došlo k něčemu ještě horšímu? Proč tedy byla 50milionová dotace vrácena? A k čemu tedy vlastně byl celý audit EK?

A hlavně kam celá tato causa a její vyústění posouvá Českou republiku? Patrně někam do oblasti tzv. banánových republik, ale spíš ještě hůře. Někam do doby socialistických prokuratur před rok 1989. Pan Babiš prohlásil, že v této zemi si lze objednat trestní stíhání. Z logiky věci pak odvozujeme, že si lze objednat i jeho zrušení. Nyní je téměř jisté, že další dozorující státní zástupci ani policie již do žádné bitvy nepůjdou. Bez ohledu na různé právnické názory se Strana soukromníků České republiky domnívá, že očištění před nezávislým, opravdu nezávislým soudem, by mělo mnohem větší váhu.

V Praze dne 2. září 2019

Petr Bajer
předseda
Strany soukromníků České republiky

Ladislav Linek
1. místopředseda 
Strany soukromníků České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Hřib: Na pomoc živočichům zamířily do Austrálie první statisíce

7:32 Primátor Hřib: Na pomoc živočichům zamířily do Austrálie první statisíce

Prostřednictvím veřejné sbírky, kterou Zoo Praha společně s hlavním městem vyhlásila v pondělí 6. le…