Stržínek (ANO): O všechna místa pečujeme a snažíme se zachovat jejich odkaz pro další generace

30.08.2020 10:23

Valašské Meziříčí převzalo ocenění za péči o válečné hroby.

Stržínek (ANO): O všechna místa pečujeme a snažíme se zachovat jejich odkaz pro další generace
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO)

Starosta Robert Stržínek převzal ve čtvrtek 27. srpna z rukou hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka a zástupce Ministerstva obrany České republiky Imricha Vetráka plaketu Péče o válečné hroby. Mimo jiné za zřízení pomníku obětem 1. světové války v parku na ulici Králova, rekonstrukci pomníku obětem 2. světové války na vrchu Helštýn a za příkladnou péči o válečné hroby na území města.

Na území obce s rozšířenou působností ORP Valašské Meziříčí se nachází 439 válečných hrobů a pietních míst, jež připomínají památku 6 367 obětí válek. „Většina z nich, tedy 392 válečných hrobů s 5 645 pochovanými, se nachází přímo na území našeho města. O všechna místa posledního odpočinku našich předků, kteří bojovali v různých válkách od těch napoleonských, až po obě světové pečujeme a snažíme se zachovat jejich odkaz pro další generace,“ říká valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek. Navíc město aktivně přispívá k jejich rozšiřování. „Proto jsme 11. listopadu 2018 u příležitosti stého výročí konce 1. světové války a vzpomínky na téměř 100 našich občanů, kteří v ní padli, slavnostně odhalili nový pomník,“ pokračuje starosta, který převzal plaketu Ministerstva obrany za příkladnou péči o válečné hroby i pietní místa a dodává: „Velký podíl na vybudování památníku na ulici Králova má bývalý místostarosta a nynější člen zastupitelstva Josef Vrátník. Předáním plakety bylo oceněno také jeho úsilí při nelehké realizaci tohoto pietního místa.“

Na území Valašského Meziříčí se nachází téměř třetina všech válečných hrobů a obětí v rámci celého Zlínského kraje (1 321 hrobů a pietních míst). „Zásluhu na tomto neveselém prvenství má zejména německý vojenský hřbitov umístěný na centrálním pohřebišti, kde jsou uloženy ostatky asi 4 000 padlých vojáků z 2. světové války,“ doplňuje informace k válečným hrobům památkář města Petr Zajíc. Významný je i pomník vojáků raněných v bitvě u Slavkova v roce 1805 a zemřelých ve valašskomeziříčském vojenském lazaretu. V hromadném hrobě pod pomníkem jsou ostatky 1 220 vojáků. Jedná se tak o největší hrob vojáků z této bitvy mimo slavkovské bojiště. Jistou zvláštností je také pomník vojáků 20. turecké pěší divize raněných na rakousko-ruském bojišti v letech 1916 -1917. Téměř v každé z 18 obcí ORP Valašské Meziříčí se pak nachází pomník věnovaný padlým v 1. světové válce.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Bartoš: Vůle v České republice mít vlastnické bydlení je zakořeněná

23:07 Ministr Bartoš: Vůle v České republice mít vlastnické bydlení je zakořeněná

Projev na 23. schůzi Senátu ČR 17. dubna 2024 k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 211/2000 Sb.,…