Třeštíková: Centrum Prahy ožije divadlem, koncerty i literaturou

25.8.2020 4:32 dop.

Přijďte se podívat na festival nezávislé kultury. Kde a kdy se koná? Ve dnech 24. – 30. srpna 2020 na pražském Mariánském náměstí. Slavnostní zahájení se uskuteční 24. srpna v 17:30 hodin za účasti radní pro kulturu hl. m. Prahy Hany Třeštíkové, která festivalu udělila záštitu. Festival se koná za podpory Prahy 1.

Třeštíková: Centrum Prahy ožije divadlem, koncerty i literaturou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radní Hana Třeštíková

„Kultura i město se pomalu probouzí z koronavirového spánku a to i díky projektům, jako je festival nezávislé kultury Ring X10. Festival v tomto týdnu oživí veřejný prostor v centru Prahy a kultura se zároveň dostane blíže k lidem. Jsem ráda, že za hlavní město Praha můžeme takové aktivity podpořit,“ říká radní pro kulturu Hana Třeštíková

Ring X10 je multižánrový festival, který se odehraje nejen na Mariánském náměstí, ale také ve Skautském institutu, v Divadle X10 a v sálech Ústřední knihovny. Jeho záměrem je propojit propagaci nezávislé kultury s oživením významného místa v centru města.

Program týdenního festivalu se skládá z koncertů, divadelních představení, filmových projekcí a autorských čtení. Mariánské náměstí, které léta sloužilo jako parkoviště, se otevřelo lidem. Stalo se místem setkávání a probíhají zde kulturní akce pro širokou veřejnost. Jeho proměnu oslavuje festival RING X10, v rámci kterého budou diváci moct pod širým nebem zhlédnout divadelní představení pražské nezávislé scény. Vystoupí např. divadelní spolek JEDL (Nebeský – Trmíková – Prachař), soubory Divadla X10, A studia Rubín nebo divadelní soubor Ufftenživot.

Chcete si užít koncert na vzduchu, obklopeni nádhernou architekturou? RING X10 vám poskytne jedinečnou příležitost. Koncerty tvoří významnou část festivalu. Vystoupí Dorota Barová Trio, Barbora Mochowa, Beata Hlavenková s Kapelou snů a mnoho dalších. Koncert tria M/Á/J bude navíc provázen projekcí na budovu Ústřední knihovny.

Na pořádání festivalu se podílí Městská knihovna v Praze, a tak nemůže chybět literatura. Ze svých textů budou číst oceňovaní čeští spisovatelé jako Lucie Faulerová, Petr Borkovec, Josef Pánek a další. Součástí programu budou také filmové projekce, diskuze a debaty i akce pro děti.

Ptáte se proč RING? Slovo Ring zvukově evokuje staročeský rynek, který se v těchto místech historicky nacházel před kostelem Panny Marie Na Louži. Kostel byl vystřídán radnicí a otevřený prostor parkovištěm, obklopeným knihovnami. Výraz ring znamená neustálý zápas, ale také společenství, pospolitost, sounáležitost.

Festival RING X10 pořádá Divadlo X10 ve spolupráci s Městskou knihovnou pořádá ve dnech 24. – 30. 8. na pražském Mariánském náměstí, v Divadle X10 a ve Skautském institutu.

Kompletní program festivalu najdete na stránce ZDE a aktuality v události ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PVTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Láska: Frustrace z vlajek

22:24 Senátor Láska: Frustrace z vlajek

Komentář na facebookovém profilu k (ne)vyvěšování ukrajinských vlajek.