Unucka (ODS): Dosud černý region se opravdu může změnit k lepšímu

19.01.2023 22:13 | Zprávy

Slezská univerzita představila oficiální podobu vzdělávacího a vědecko-výzkumného parku Eden Silesia

Unucka (ODS): Dosud černý region se opravdu může změnit k lepšímu
Foto: Archiv MSK
Popisek: První náměstek Moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka

Eden Silesia je jedním z pilířů přeměny Karvinska z oblasti negativně poznamenaného těžbou uhlí v inspirativní a atraktivní území a jedním ze zásadních strategických projektů, který se bude ucházet o evropské finance z Fondu pro spravedlivou transformaci.

Od zveřejnění prvotních představ v březnu minulého roku, které se inspirovaly úspěšným projektem Eden project v Cornwallu ve Velké Británii, je Eden Silesia předmětem diskusí a zájmu široké veřejnosti. Jak ale bude tento vzdělávací a vědecko-výzkumný park skutečně vypadat, je jasné až nyní, a to z nedávno úspěšně dokončené studie proveditelnosti. Oproti původním představám získala hlavní budova nový design a celý park se ze strategických důvodů posunul blíže městu Karviná. 

Studii proveditelnosti pro Slezskou univerzitu zpracovávala britská společnost Eden Project International, která má četné zkušenosti s výstavbou podobných projektů po celém světě. Finální architektonický návrh Edenu Silesia v Karviné odráží hlavní téma projektu: propojení člověka s přírodou. „Při tvorbě architektonické studie jsme se nechali inspirovat přírodou a její schopností vytvářet krásný a efektivní design,“ komentuje finální podobu projektu prorektor pro strategii a komunikaci Slezské univerzity doc. Mgr. Tomáš Gongol, Ph.D. a dodává: „Snaha o co nejnižší energetickou i ekonomickou náročnost stavby vedla ke zmenšení rozsahu centrální budovy, ve které bude soustředěna hlavní část vzdělávacích aktivit pro studenty naší univerzity i pro veřejnost.“ 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bartoš (Piráti): Rozhodnutí antimonopolního úřadu trvají příliš dlouho

16:02 Bartoš (Piráti): Rozhodnutí antimonopolního úřadu trvají příliš dlouho

Zjednodušit a zpřehlednit systém, snížit byrokracii a zamezit korupci, to jsou hlavní cíle pirátskýc…