Vích (SPD): Bilanční vodopád sebechvály úspěchů Ministerstva obrany není na místě

12.12.2025 16:04 | Komentář
autor: PV

Je zřejmé, že po nástupu nové vlády bude Ministerstvo obrany představovat jeden z nejvíce zatížených a zároveň nejproblematičtějších resortů.

Vích (SPD): Bilanční vodopád sebechvály úspěchů Ministerstva obrany není na místě
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Radovan Vích

Článek byl převzat z Profilu Ing. Radovan Vích - Vích (SPD) Bilanční vodopád sebechvály úspěchů Ministerstva obrany není na místě

Klíčovým úkolem bude především komplexní prověření všech dosavadních akvizičních procesů a předražených zakázek, které vznikaly bez skutečné soutěže a často bez jasného zdůvodnění jejich efektivity. Součástí tohoto přezkumu musí být i důkladná analýza účelnosti a ekonomické racionality velkých strategických kontraktů, včetně smlouvy na stíhací letouny F-35, jejichž finanční i logistický dopad zásadně ovlivní obranný rozpočet na několik desetiletí dopředu.

Neméně naléhavou výzvou je však obnovení funkčních vztahů mezi politickým vedením ministerstva a armádním velením. Současné napětí a narušená komunikace mají přímý dopad na schopnost armády plnit své úkoly a plánovat modernizaci. Kritická je potom především dlouhodobá nedoplněnost armádních jednotek – chybí tisíce vojáků, což komplikuje nejen každodenní provoz, ale i možnost reálně naplnit závazky vůči spojencům. Personální podstav je problém, který žádná PR kampaň nenahradí.

Stejně tak bude nezbytné přehodnotit celkovou strukturu obranných priorit. Namísto orientace na mediálně atraktivní projekty, které sice působí efektně v tiskových prohlášeních, ale neřeší klíčové nedostatky v reálných schopnostech armády, je nutné soustředit investice tam, kde jsou skutečně potřeba. Česká republika dlouhodobě zanedbává především rozvoj protivzdušné obrany, která je v současné bezpečnostní situaci naprosto zásadní. Značná část techniky a výzbroje zůstává zastaralá a modernizační projekty postupují pomalu, často na úkor rychlejších plateb do zahraničí za prestižní akvizice.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pospíšil (TOP 09): Klíčové zákony už neprocházejí odbornou debatou

22:33 Pospíšil (TOP 09): Klíčové zákony už neprocházejí odbornou debatou

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…