Vinklátová (SLK): V Lomnici se lze stát tovaryšem šesti řemesel

03.07.2019 9:15

Řadu akcí a projektů podporuje Liberecký kraj z dotačního fondu Řemeslná a zážitková turistika. Pomáhá mimo jiné také upozornit a propagovat tradiční řemesla na Lomnicku.

Vinklátová (SLK): V Lomnici se lze stát tovaryšem šesti řemesel
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Květa Vinklátová

Chce tak přispět k rozšíření tohoto typu turistiky v tamním regionu prostřednictvím odkazu na bohaté regionální řemeslné tradice, postarat se o jejich rozvoj a zároveň zajistit přežití tohoto cenného dědictví předků do budoucna. 

„Velmi mě těší, že se díky dotačnímu programu Řemeslná a zážitková turistika daří podporovat takové akce, které návštěvníky vedou k místním tradicím, umožní jim něco nového se naučit a pochopit základy tradičních řemesel,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kulturní a informační středisko Lomnice nad Popelkou připravilo na léto cyklus takzvaných řemeslných úterků. Pod odborným dohledem lektora, místního řemeslníka, budou mít návštěvníci možnost proniknout do tajů čtvera, respektive šestera zajímavých řemesel; workshopy a exkurze se budou konat na lomnickém zámku, ale též v dílnách a ateliérech místních řemeslníků.

Zmíněnými čtyřmi tradičními řemesly Lomnicka jsou cukrářství s pekařstvím, kamenářství, hrnčířství a sklářství. Dalšími dvěma jsou pak zvonařství a drátování.

Účastníci tak letos navštíví ateliér tavené plastiky sklářského výtvarníka Jiřího Ryby v Lomnici, keramickou dílnu Střediska pro volný čas Sluníčko Lomnice nad Popelkou, dílnu drahých kamenů místního řemeslníka Lubomíra Hromádka a výrobnu Lomnických sucharů Ladislava Kodejšky, dále je případně čeká exkurze za zvony na hřbitovní zvonici a výroba vlastních zvonečků nebo workshop základních technik drátování. 

„Absolventi kurzu obdrží tovaryšský list s razítkem a s kvízem z historie řemesel a závěrečný mistrovský glejt,“ dodala Zdeňka Breuerová z Kulturního a informačního střediska v Lomnici nad Popelkou. 

Více informací o termínech se nalézá ZDE a na facebookové stránce ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kolovratník (ANO): Nesouhlasím s (ne)schválením zpráv ČT

6:32 Kolovratník (ANO): Nesouhlasím s (ne)schválením zpráv ČT

Tohle už je poslední příspěvek, který se bude věnovat tématu z minulého volebního výboru. Slibuji. J…