Votava (ČSSD): Nebankovní poskytovatelé úvěru jsou v zorném poli

24.01.2020 12:04 | Zprávy
autor: PV

Projev na 40. schůzi Poslanecké sněmovny 24. ledna ke změně zákona o České národní bance.

Votava (ČSSD): Nebankovní poskytovatelé úvěru jsou v zorném poli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Votava

Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo. Kolegyně, kolegové, já bych se vrátil zpátky k tomu, co je meritem věci a to zákon o České národní bance. Občas zaznívá argument - a myslím si, že jsem ho slyšel i z úst paní ministryně - že jedním z důvodů, proč Česká národní banka chce do zákonu dostat ty regulativní podmínky, poměrně tvrdé, je to, že se zde rozšiřuje portfolio nebankovních poskytovatelů. Ano, nebankovní poskytovatelé jsou poskytovatelé úvěrů na bydlení nebo hypotečních úvěrů.

My jsme v roce 2016 přijali po poměrně dlouhé diskuzi tento zákon o spotřebitelském úvěru, který se týká i úvěru na bydlení, kde byly zpřísněny podmínky pro takové poskytovatele. Jestliže dříve ti poskytovatelé mohli v podstatě podnikat na základě živnostenského oprávnění, dnes už tomu tak není, musí mít licenci České národní banky a musí splňovat řadu podmínek. Takže chci jenom říci, aby to nevyznívalo ten argument tak, jako že Česká národní banka, nebo že se nebankovní instituce dostávají mimo zorné pole České národní banky. Tam je řada podmínek. Musí mít nějaký počáteční kapitál, musí být odborně způsobilí ti poskytovatelé, musí ctít pravidla pro posuzování úvěruschopnosti žadatele, což je poměrně důležitá podmínka, musí také ctít postupy pro přijetí a oceňování předmětu zajištění toho úvěru na bydlení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Práce na černo

Plánujete třeba nějaké postihy, pro ty, co pracují na černo, ale i pro ty, co takto někoho zaměstnávají? A jaké postihy plánujete přesně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Schillerová: Zajišťujeme vláhu pro českou ekonomiku

10:17 Ministryně Schillerová: Zajišťujeme vláhu pro českou ekonomiku

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k financování ekonomiky