Vysloužil: Nechci česko - romskou vlajku

19.07.2013 8:50 | Zprávy

„Proč, když máme vlajku České republiky, bychom proboha měli mít ještě česko-romskou vlajku? Vždyť přece Romové žijí v naší zemi, neustále si stěžují, že jsou utlačováni a nejsou vnímáni většinovou společností jako součást národa, tak proč chtějí mít ještě vlastní vlajku?!“

Vysloužil: Nechci česko - romskou vlajku
Foto: Archiv
Popisek: Poslanec Radim Vysloužil

Tak takhle nějak se dají shrnout reakce, které jsem zatím měl možnost všemožně po sociálních sítích a jinde na internetu zaznamenat v souvislosti s projektem „Výběrové řízení na česko – romskou vlajku“, který organizuje slovenský umělec Tomáš Rafa a představuje ho Galerie Artwall v Praze. A to jsou ještě ty „slušnější“ reakce. Tak trochu mi běhá mráz po zádech, když se tou vlnou nenávisti probírám…

Na úvod bych měl asi říct, že o akci s česko – romskou vlajkou jsem se dozvěděl vlastně až skrze tyto negativní ohlasy, které jsem zaznamenal jako první a až pak jsem se zajímal o jejich předmět. Přečetl jsem si několik článků a shlédl video z tiskové konference projektu. A když ohlédnu od toho negativního humbuku kolem, vlastně nemohu říct, že bych chtěl nějakou českou – romskou vlajku. Jak umělecky, tak z hlediska nějakého oficiálního užívání takového symbolu nejsem touto myšlenkou osloven. Čím ale osloven jsem, je dle mého názoru myšlenka skrývající se za touto akcí. Myšlenka mnohem hlubší. Snaha přispět do diskuze, která se zde tu méně a tu více kultivovaně vede již řadu let, ale z které není vlastně žádný relevantní výstup, díky čemuž eskaluje ve stále rychleji se vracejících vlnách do spíše nekultivované diskuze. Pokud se tak tedy třeba aktuální dění v Českých Budějovicích dá vůbec nazvat. Diskuze o soužití „většinové společnosti“ s tzv. nepřizpůsobivými občany, které je již dlouho problematické.

Vnímám projekt s česko – romskou vlajkou jako aktivitu ukazující nám, že jsme jedna země, jeden národ, který jakkoliv je složen z několika etnik, žije na jednom prostoru, pod jedním právním řádem. Všichni jsme občané České republiky se stejnými právy i povinnostmi. Ano, máme různé kulturní zvyklosti, dodržujeme jiné zvyky, máme na některé věci jiné názory. Pokud ale nebudeme schopni vzájemně se respektovat, vyvíjet oboustrannou snahu o poznání a pochopení jiného etnika namísto toho, abychom se snažili vnutit svou kulturu té druhé násilím, jsme na cestě k chaosu a stále častějším tragédiím.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokop (Stačilo!): Tohle už není nedůstojné, ale přímo ujeté

8:03 Prokop (Stačilo!): Tohle už není nedůstojné, ale přímo ujeté

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke vztahům mezi Strakovkou a Hradem.