Vystrčil (ODS): Rozšíření EU je v našem zájmu, musíme mít víc odvahy

07.05.2026 11:17 | Monitoring
autor: PV

Předseda Senátu Miloš Vystrčil se účastní ve dnech 4.–5. 5. Konference předsedů parlamentů Evropské unie (EUSC) v Dánsku.

Vystrčil (ODS): Rozšíření EU je v našem zájmu, musíme mít víc odvahy
Foto: ČT24
Popisek: Miloš Vystrčil

V Kodani se řečníci v rámci programu zaměřili na roli Evropy v měnícím se světovém řádu, rozšíření EU a na to, jak mohou parlamenty posílit svou demokratickou odolnost v době dezinformací a klesající důvěry v instituce. Předseda Vystrčil v projevu apeloval na členy parlamentů, aby měli větší odvahu podpořit rozšíření EU.

„Minulý týden to bylo 22 let, co se Česká republika stala členskou zemí Evropské unie a spolu s ní dalších 9 zemí. Tehdy to bylo odvážné rozhodnutí 15 členských zemí. Připomínám to tady proto, že tuto odvahu podpořit další rozšíření EU potřebujeme i dnes. Považuji za nutné geopolitické rozhodnutí, abychom podpořili Ukrajinu, Moldavsko a země západního Balkánu, protože je to v našem zájmu. Pokud to neuděláme my, tak tyto země budou mít jiné nabídky a tento prostor bude zaplněn vlivem, který ohrožuje svobodu a demokracii. A tohle musíme v našich zemích vysvětlit, to je náš úkol, úkol členů parlamentů,“ řekl ve svém projevu předseda Senátu Miloš Vystrčil.

S s předsedou Vystrčilem se konference za českou stranu uúčastnil také místopředseda Poslanecké sněmovny Jiří Barták. Účastníky na začátku konference přivítal předseda dánského parlamentu Soren Gade, s projevem dále vystoupil předseda Národní rady Ukrajiny Ruslan Stefančuk.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Heleď se, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseHonzaSouček , 07.05.2026 11:43:04
ty zbytečný človíčku, rozšiř si EU třeba o Tchajwan, ale nás do toho netahej. Většina lidí si naopak myslí, že EU je v dnešní době zlo, kterému jde o likvidaci Evropy.

|  8 |  0

Další články z rubriky

Kupka (ODS): Babiš může beztrestně okrádat stát

15:01 Kupka (ODS): Babiš může beztrestně okrádat stát

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Andreji Babišovi.