Zábranský (Piráti): Aplikace CityVizor bude nově dostupná i pro městské části

14.11.2019 9:41

Hlavní město Praha spustilo na začátku letošního října aplikaci CityVizor, ve které jsou na jednom místě k nalezení informace o tom, jak Praha hospodaří, jaké má výdaje nebo jaké jsou příjmy města.

Zábranský (Piráti): Aplikace CityVizor bude nově dostupná i pro městské části
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Její výhoda spočívá také v přímém propojení s registrem smluv a úředními deskami. Nyní budou mít možnost využívat aplikaci CityVizor i všechny pražské městské části.

Aplikace CityVizor ZDE zobrazuje hospodaření města tak, aby bylo pro občany přehledné a dalo se v něm snadno zorientovat. Zpracovává primárně data z účetního systému Ginis od společnosti Gordic. „Rozpočtová struktura města bývá často pro laika složitá a nepřehledná. Před měsícem jsme spustili CityVizor pro Prahu, čímž se kompletně zprůhlednilo 90 miliard korun. Teď možnost otevřít rozpočet lidem nabízíme i všem městským částem,“ říká Pavel Vyhnánek, náměstek primátora pro oblast financí. „Aby mohlo vše fungovat komplexně a automatizovaně, bylo ve spolupráci s dodavatelem a městskou společností Operátor ICT vytvořeno datové propojení mezi účetním systémem a CityVizorem. Tuto službu mohou nyní všechny městské části bezplatně využívat. Jediné, co budou muset udělat pro zprovoznění aplikace, je obrátit se na Operátora ICT a objednat si jej,“ doplňuje radní pro oblast transparentnosti a bydlení Adam Zábranský.

Změnilo se hlavně online propojení, díky kterému se data automatizovaně aktualizují. CityVizor dosud používalo devět obcí, jako první pražská městská část spustila aplikaci Praha 7. Systém nyní používá i Praha 1, 3, 5 a 12. „Jsem moc rád, že se nám podařilo zajistit, že městské části budou mít užívání aplikace zcela bezplatně. Prosazujeme transparentní hospodaření hlavního města, které si občané vyhledají jedním klikem na počítači. Velmi mě proto těší, že jej postupně zavádíme i do jednotlivých pražských městských částí,“ dodává Zábranský.

CityVizor pro Prahu a městské části spravuje městská společnost Operátor ICT. Aplikaci vyvinulo Ministerstvo financí ČR a publikovalo ho jako opensource pod licencí GNU GPL – tedy volně k využití. Provoz pro mimopražské radnice zajišťuje spolek Otevřená města a nově se do rozvoje aplikace zapojuje i komunita Česko.digital (https://cesko.digital/). Využívá se tak synergií, které přináší společný vývoj u otevřeného software. To vede k větší otevřenosti a opětovnému použití dat i programového vybavení, což je strategií k zajištění větší otevřenosti, transparentnosti, podílu lokalizovaného vývoje a podpory nových podnikatelských aktivit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Benda (ODS): Proč nám prostě vláda nesdělí, co v té auditní zprávě je?

18:46 Benda (ODS): Proč nám prostě vláda nesdělí, co v té auditní zprávě je?

Projev na 39. schůzi Poslanecké sněmovny 5. prosince 2019 – Konečné znění auditní zprávy Evropské ko…