Zelení: Novela zákona o myslivosti má omezit práva houbařů, turistů, cyklistů i organizátorů letních táborů

14.04.2016 10:12

Strana zelených odmítá navrženou podobu novely zákona o myslivosti, která v minulých týdnech prošla připomínkovým řízením. Pokud by byla novela schválena v současné podobě, omezila by práva houbařů, turistů, cyklistů i organizátorů letních táborů na volný pobyt v přírodě.

Zelení: Novela zákona o myslivosti má omezit práva houbařů, turistů, cyklistů i organizátorů letních táborů
Foto: zeleni.cz
Popisek: Logo Strany zelených

Zelení proto odstartovali výzvu vládě, aby zákon v této podobě odmítla.

Novela by trojnásobně zvýšila pokuty (z 10 000 na 30 000 korun) za porušení zákazu vstupu do lesa a na území, v kterém honitba probíhá. Pokud se lidem v době zákazu vstupu například opakovaně zaběhne pes, zaplatí až 60 000 korun. Přitom kvůli lovu zvěře by bylo možné uzavřít dotčená území třeba i na několik měsíců v kuse. Sankci až 200 000 korun by mohly dostat spolky a sdružení, které vlastní louky například pro potřeby táboření v případě, pokud s předstihem nenahlásí myslivcům, že chtějí vlastní louku (tedy honební pozemek) posekat.

“Ministr Marian Jurečka svým návrhem nesmí vzít houbařům, cyklistům nebo turistům právo na vstup do přírody. Situace, kdy člověk s rodinou nesmí třeba půl roku vyjít na houby pod hrozbou pokuty 30 000 korun, je naprosto nepřijatelná,” uvádí Daniel Pitek, soukromý zemědělec a člen předsednictva SZ.

Ministerstvo zemědělství ve zdůvodnění novely uvádí, že pohyb veřejnosti v honitbách komplikuje myslivcům hospodaření. V některých situacích je prý proto žádoucí, aby do nich byl vstup omezen. Vágně znějící ustanovení by tak umožnilo vydat zákaz vstupu do volné přírody i na libovolně dlouhou dobu. Nově by přitom o zákazu vstupu rozhodoval úředník, který musí mít povinně složenou mysliveckou zkoušku. Dá se tedy předpokládat, že bude také aktivním myslivcem.

“Myslivci se přemnožili. A tak chtějí zakazovat lidem chodit do lesa. Stojíme na straně volného pohybu osob typu houbař, skaut, babička s nůší, rodina na výletě – v lesích. Myslivec by měl především hlídat, aby na někoho po vichřici nespadla větev a aby srnky měly na zimu dost soli jedlé. Touto ani žádnou jinou činností ale nebudou omezovat ostatní, natož někoho pokutovat, nebo na ně pošleme Krakonoše,” říká předseda Strany zelených Matěj Stropnický.

Text výzvy, kterou podepsali i zelení senátoři Václav Láska a Ivana Cabrnochová, a bližší informace o problematice naleznete na webu Bez peněz do lesa nelez

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala (ODS): Roberta jsem potkal na jedné ze svých cest po jižní Moravě...

22:02 Fiala (ODS): Roberta jsem potkal na jedné ze svých cest po jižní Moravě...

Komentář na facebookovém profilu k jednomu vzácnému setkání na jižní Moravě.