Zelení: Praha musí přidat. Šest kroků pro zlepšení bytové politiky Prahy

13.08.2020 5:37

Hospodářská krize způsobená pandemií bude mít vážné dopady na už tak kritickou situaci s bydlením v hlavním městě. Zelení považují za nezbytné, aby vedení města aktivně pomohlo zajistit důstojné a dostupné bydlení co nejvíce občanům. Představuje proto šest bodů, z nichž část lze realizovat do jednoho roku a bez vysokých výdajů.

Zelení: Praha musí přidat. Šest kroků pro zlepšení bytové politiky Prahy
Foto: Zelení
Popisek: Zelení
reklama

Strana zelených v Praze doporučuje vedení hlavního města:

  1. Zřídit bezplatnou právní poradnu pro nájemníky a vlastníky nemovitostí určených k bydlení a spolu s ní uživatelsky přívětivý informační portál pro zájemce o dostupné  bydlení
  2. Stanovit si oblast bydlení jako jednu ze čtyř investičních priorit a vyhradit dostatečné prostředky pro nákup a následnou přestavbu hotelů, hostelů a ubytoven pro trvalé bydlení,
  3. Zajistit organizační kapacitu pro efektivní administraci výkupů a pronájmů a aktivně nabízet výkup bytů za cenu v místě a čase obvyklou.
  4. Aktivně nabízet majitelům prázdných bytů a domů možnost zprostředkování nájmu minimálně na dva roky s městskou garancí
  5. Vytvořit dotační program pro majitele objektů s cílem obnovit bytovou funkci v domech dříve přestavěných na hotely, hostely a kanceláře.
  6. Posílit kompetence hlavního města vůči městským částem a stanovit standardy a povinnosti pro městské části v oblasti bytové politiky.

“Doteď jsme z městských peněz pečovali o příliv turistů do té míry, že se bydlení ve vnitřní Praze stalo pro většinu nedostupným. V krizových časech je třeba navýšit městské prostředky na podporu dostupného bydlení. Větší příležitost k podpoře návratu obyvatel do centra města tu nebyla,” popisuje aktuální výzvu pražské politiky spolupředseda pražských Zelených Vít Masare.

“Dosavadní slabé výsledky v oblasti bytové politiky dobře dokumentuje obsah magistrátních webů Bydlení a  Chci bydlet v Praze. Místo srozumitelných a praktických doporučení zde najdeme povětšinou výčet usnesení, z nichž část navíc již ani neplatí. Stránka s nabídkou volných bytů k pronájmu je po většinu roku zcela prázdná, v sekci Koncepce bytové politiky najdeme texty z roku 2004 (!).  Portály o bydlení, které mají radnice ve Vídni nebo Barceloně jsou o milion světelných let dál,” uvedl Vít Masare.

Obyvatelé hlavního města nadále doplácí na mnoho let trvající nezájem politiků o výstavbu obecních bytů (viz zde). Zelení v minulém volebním období prosadili způsob financování Fondu rozvoje dostupného bydlení, ze kterého lze rozšiřování obecního bytového fondu hradit.

Zelení proto vyzývají vedení Prahy, aby v co nejkratším čase nastavilo podmínky pro pomoc domácnostem ohroženým ztrátou důstojného bydlení. Inspiraci může Praha snadno čerpat ve městech jako je Barcelona, Vídeň či Kodaň.

„Dosavadní kroky vedení města v oblasti bydlení hodnotíme jako nedostatečné. Město má možnost již dnes beze změny zákonů koupit některé hotely a hostely a přestavět je zpět na standardní byty. Na nákup je možné použít prostředky právě z Fondu rozvoje dostupného bydlení,“ uvedla k tomu Monika Horáková, spolupředsedkyně Zelených na Praze 2 se zaměřením na sociální a bytovou politiku.

„Volné byty, určené dříve pro ubytovávání turistů, by si město mohlo pronajmout s tím, že je využije podle předem schválených kritérií”, doplnil Ondřej Rut, místostarosta Prahy 3 pro sociální a bytovou politiku.

Zelení také budou v rámci připomínkování návrhu rozpočtu na rok 2021 požadovat zásadní navýšení prostředků pro výkup pozemků, nemovitostí vhodných pro bydlení a opravu existujícího bytového fondu. “Jak ukazuje CityVizor, bydlení zatím nepatří mezi investiční priority města, a to chceme změnit,” uvedl Vít Masare.

Jak se bydlí…

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Vytvoříme pandemickou krizi a následně vás ochráníme

9:41 Vích (SPD): Vytvoříme pandemickou krizi a následně vás ochráníme

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) míní, že vývoj pandemie koronaviru je tak vážný, že nastal čas max…