Zlínský (SPD): Progresivistické pojetí lidských práv vede k destrukci základních hodnotových pojmů

24.03.2022 16:57 | Zprávy
autor: PV

Projev na 16. schůzi Poslanecké sněmovny 24. března 2022 k zřízení Agentury Evropské unie pro základní práva

Zlínský (SPD): Progresivistické pojetí lidských práv vede k destrukci základních hodnotových pojmů
Foto: archiv V. Zlínský
Popisek: MUDr. Vladimír Zlínský

Vážení členové vlády, vážené kolegyně a kolegové,

dovolte, abych se také vyslovil jako člen výboru pro evropské záležitosti za SPD k návrhu, který předkládá tento výbor k vyslovení předchozího souhlasu k návrhu o zřízení Agentury Evropské unie pro základní práva. Hlasoval jsem proti návrhu při hlasování na půdě výboru pro evropské záležitosti. Jelikož nesouhlasím s tím, aby jakákoliv nadnárodní agentura, byť bez výkonných pravomocí, sbírala jednostranně informace o dodržování lidských práv v ČR.

Zvláště odmítám rozšíření působnosti agentury na policejní a justiční spolupráci v trestních věcech. I když agentura o ničem nebude rozhodovat a nemá žádné vynucovací pravomoci, tak sběr informací je základem analyticko-syntetické činnosti, která tvoří základnu pro rozhodovací a legislativní pravomoce Evropské komise, které jsou tyto informace určeny.

Agentura má sledovat dodržování těchto práv. Cituji z bodového úvodu nařízení: "Bod 10. Vzhledem k tomu, že agentura má stavět na stávajícím evropském středisku pro sledování rasismus a xenofobie, činnost agentury by se měla nadále týkat jevů, jako je rasismus, xenofobie, antisemitismus, ochrany práv příslušníků menšin, jakož i rovnosti mezi ženami a muži, což jsou zásadní prvky ochrany základních práv." Konec citace.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Pokolikáte už tu byl pokus odvolat šéfku EK?

Ne že bych s ní sympatizoval, ale buď by bylo na místě pro její odvolání získat nejprve větší podporu anebo se zabývat něčím podstatným, co lze změnit, nemyslíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Je na čase pochopit, že žádná rozumná dohoda není možná

8:19 Rajchl (PRO): Je na čase pochopit, že žádná rozumná dohoda není možná

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k jednání a chování opozičních poslanců