Změna pro Jablonec: Krok zpět. Zastupitelé budou opět zasedat od rána

25.10.2015 7:26

Jablonečané opět ostrouhali. Kvůli účasti na zastupitelstvu si budou muset brát dovolenou a na radnici přijít v 9 ráno. Mezi podobně velkými městy jsou unikátem jen Karlovy Vary a právě Jablonec. V ostatních 17 městech od 30 do 55 tisíc obyvatel začínají zastupitelstva mezi jednou a půl šestou odpoledne, což umožňuje časování alespoň těch nejdůležitějších bodů na dobu po pracovní době většiny občanů.

Změna pro Jablonec: Krok zpět. Zastupitelé budou opět zasedat od rána
Foto: Změna pro Jablonec
Popisek: Změna pro Jablonec

V drtivé většině statutárních a okresních měst, stejně jako ve všech městech Libereckého kraje včetně zastupitelstva Libereckého kraje, jehož členem je také jablonecký primátor Petr Beitl, zasedají zastupitelstva odpoledne a tento trend se šíří i do čím dál větších měst. Jablonec byl do prosince 2014 konzervativní a jeho zastupitelé zasedali od 9 hodin ráno. Hned po volbách byla na návrh zastupitele Jakuba Macka ze Změny pro Jablonec odhlasována změna jednacího řádu, spočívající v posunu začátku jednání zastupitelstva na 12:30. Už tak šlo o velký kompromis, protože Jakub Macek navrhoval, aby jednání zastupitelstva začínala v 15:00.

Posun začátku zastupitelstva na odpoledne, aby se ho mohlo účastnit co nejvíce občanů města, byl jedním z předvolebních cílů Změny pro Jablonec. V červnu na projednávání nové hazardní vyhlášky díky načasování bodu na 15:00 přišlo několik desítek občanů a asi deset jich dokonce vystoupilo v diskuzi. Pokud by byl bod projednáván dopoledne, účast by byla určitě poloviční.

Jakub Macek, navrhovatel původního přesunu jednání zastupitelstva na odpoledne, k tomu říká: „Samozřejmě, že na každé zastupitelstvo nebudou chodit desítky občanů, ale odpolední jednání umožňuje při projednávání podstatných bodů hojnou účast občanů. Stejně tak projednává-li se něco důležitého pro jednotlivce, je pro něj jednodušší přijít později odpoledne. A o to by nám mělo jít především. Politiku neděláme přece kvůli sobě ani kvůli úředníkům, ale kvůli občanům. Proto budu i nadále usilovat o to, aby zastupitelstva začínala později odpoledne.“

Zastupitelka Michaela Tejmlová k tomu dodává: „Začátek jednání zastupitelstva se přesouvá na ráno po pouhých 10 měsících. S návrhem kupodivu nepřišla koalice, ale opoziční hnutí ANO. Argumenty typu ‚dopoledne máme čistší hlavu‘ či ‚naši práci bereme zodpovědně a proto tomu věnujeme celý svůj pracovní den‘ jsou absurdní, protože jsme jen zástupci občanů a jako tací bychom měli jednat v dobu, kdy se našich jednání mohou účastnit občané, což je odpoledne.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hlubuček (STAN):  Pražská kohoutková voda bude ještě kvalitnější

16:17 Hlubuček (STAN): Pražská kohoutková voda bude ještě kvalitnější

Ve vodárenské soustavě hlavního města Prahy byly v posledních týdnech dokončeny investice za více ne…