„Nevykládejte mi tady ideologické kecy!“ Brutální roztržka ve Sněmovně mezi komunisty a ODS kvůli privatizacím

6. 12. 2018 18:26

Dnešní sněmovní debata o nezaplacených státních podnicích privatizovaných v 90. letech, kterou vyvolala KSČM, se místy zvrhla ve spory mezi komunisty a občanskými demokraty a vzájemné vyčítání činů z minulosti. Komunisté tvrdí, že při privatizaci v letech 1992 až 1998 vznikly stamiliardové škody, které vlády dosud nedořešily. Zvláště tvrdě vystupoval předseda komunistů Vojtěch Filip.

„Nevykládejte mi tady ideologické kecy!“ Brutální roztržka ve Sněmovně mezi komunisty a ODS kvůli privatizacím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip
reklama

Vládu chtějí vyzvat ke změně zákonů, tak aby údajné zločiny při privatizaci bylo možné dál stíhat a nebyly promlčeny. Sněmovna nakonec projednávání tohoto bodu přerušila kvůli polední přestávce. Není jasné, kdy se k němu vrátí, napsala ČTK.

Předseda KSČM Vojtěch Filip chce podle svých slov dosáhnout toho, aby se změnily trestněprávní předpisy, pokud jde o promlčecí doby. Uvedl příklady privatizovaných firem, kdy se buď nepodařilo na kupujícím nic vymoci, nebo zaplatil jen část a zbytek se státu nepodařilo získat. Některé privatizační podvody podle jeho slov někdo kryl. „Je třeba posoudit, jestli tady byly legální podmínky pro to, aby promlčecí doba, která běžela v letech, mohla být uplatněna, když ti, kteří seděli na místech, kde se to mohlo vyšetřovat, vůbec o to vyšetření zájem neměli,“ řekl.

Filip několikrát varoval, že pokud se debata zideologizuje, nedospěje Sněmovna k žádnému řešení. „Nevykládejte mi tady ideologické kecy. Omlouvám se za ten výraz celé Sněmovně,“ prohlásil.

„Z dokumentace bývalého Fondu národního majetku lze poskytnout za období 1992–1998 informaci o celkovém počtu a výši pohledávek po lhůtě splatnosti. Ta ukazuje, že počet pohledávek ke dnešnímu dni vykazovaných je za rok 1992, tedy od začátku platnosti zákona o velké privatizaci (nemluvíme o malé privatizaci, která se realizovala jiným způsobem), je dále evidováno 20 pohledávek za částku 385 mil. 263 tisíc a nějaké drobné, za rok 1993 je počet pohledávek po lhůtě splatnosti 104 za 1 mld. 405 mil. 298 tis., za rok 1994 68 pohledávek za 1 mld. 267 mil. 550 tis., za rok 1995 17 pohledávek za 197 mil. 958 tis., za rok 1996 8 pohledávek za 44 mil., za rok 1997 7 pohledávek za 10 mil. 800 tis. a za rok 1998 4 pohledávky za 487 mil. 222 tis., celkem tedy necelé 4 mld. korun. Kde je onen rozdíl mezi tím prohlášením bývalého prezidenta Václava Havla a těmi 4 mld. pohledávek, se dozvíme z toho, co se tady odehrávalo,“ pokračoval Filip.

Poslanci ODS naopak dění v 90. letech hájili, například jejich předseda Zbyněk Stanjura poukazoval na zlepšení stavu životního prostředí. „Jak vypadala v 90. letech naše země? Továrny vyráběly zboží, které nechtěli už ani v Sovětském svazu. Chrlily tisíce, možná stovky tun škodlivin do ovzduší. V severních Čechách podzimní inverze trvala až do dubna. Smog byl tak hustý, že se dalo zabloudit na přechodu pro chodce a v případě, že byl dokonce vyznačen, tak jste neviděli na druhou stranu,“ popisoval Karel Krejza (ODS).

Krejza dodal, že kdyby po roce 1948 nebyly všechny podniky ukradeny, nebylo by nutné po roce 1989 něco privatizovat. „Jediným, kdo tady kradl, byli komunisté, jediní, kdo vracel majetek, jsme byli my,“ přidal se jeho stranický kolega Jan Skopeček.

Předseda klubu lidovců Jan Bartošek prohlásil, že největší zlo a škody napáchali komunisti na hrdosti a morálce národa. Připomněl například někdejší Státní bezpečnost a její praktiky při „fízlování“ lidí. Na to reagoval předseda klubu KSČM Pavel Kováčik slovy, že kouřová clona houstne a křik zloděje „chyťte zloděje“ je silnější.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Černoch víc než běloch“. Slavia a Parlament: Cizina se bude divit

20:01 „Černoch víc než běloch“. Slavia a Parlament: Cizina se bude divit

ANKETA Mezi českými politiky napříč celým spektrem UEFA se svým rozhodnutím o trestu pro slávistu On…