A je rozhodnuto. O Fajádovi a údajném úniku tajných informací poslanci jednají za zavřenými dveřmi

12.02.2016 12:50

Na dnešní poledne byla svolána mimořádná schůze Sněmovny, na níž mají poslanci jednat o údajném úniku informací z Bezpečnostní rady státu. Jde zejména o propuštění pětice Čechů zadržovaných v Libanonu – prý výměnou za Libanonce Alího Fajáda. O Fajádovo vydání žádaly Spojené státy pro podezření z terorismu. Poslanci ale na návrh místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Filipa (KSČM) odhlasovali, že schůze bude neveřejná a všichni v jednací síni si také budou muset vypnout své mobilní telefony.

A je rozhodnuto. O Fajádovi a údajném úniku tajných informací poslanci jednají za zavřenými dveřmi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nevalná účast poslanců při jednání poslanecké sněmovny

Pro uzavřené jednání hlasovalo 126 poslanců, jen jeden byl proti. Ještě před hlasováním ale promluvli poslanci s přednostním právem; a například lídr TOP 09 Miroslav Kalousek vystoupil s tím, že nemá vláda debatu o kauze uzavírat, když není jasné, že koaliční poslanci program této mimořádné schůze vůbec schválí. Podle něj je to ale arogance, neboť se prý již předběžně domluvili, že ji opravdu neschválí.

Předseda komunistů Vojtěch Filip svůj návrh na utajené jednání ovšem odůvodnil tím, že i v debatě před schvalováním programu by mohly zaznít informace, jejichž zveřejnění by znamenalo riziko pro občany. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura se pak překvapivě postavil na jeho stranu a hlasoval i on pro uzavřené jednání, neboť si prý není jist tím, co řeknou jednotliví členové vlády, kteří neumí držet jazyk za zuby.

Před tím vším ještě předsedající schůze Petr Gazdík (TOP 09/STAN) informoval, jak vlastně schůze v uzavření probíhá. Řekl, že se k dnešní schůzi nepořizuje stenozáznam a poslanci si musí vypnout mobilní telefony.

Poté Gazdík schůzi přerušil na deset minut, aby mohli z jednací síně odejít ti, kteří poslanci nejsou. Poté technici postupně vypnuli kamery, které snímají přenos z jednání.

Kvůli případu čelí tlaku zejména ministr obrany Martin Stropnický (ANO), jenž výměnu pěti Čechů za Alího Fajáda připustil. Opoziční TOP 09, která svolání schůze podnítila spolu s poslanci ODS a Úsvitu, kritizuje taky ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). Pelikán totiž rozhodl o tom, že Česko Fajáda do USA nevydá. Navíc unikla i informace o údajné výši výkupného, které Česko zaplatilo za propuštění dvou dívek unesených už dříve v Pákistánu.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ale dnes po jednání se šéfy dalších koaličních stran uvedl, že ministr obrany Stropnický udělal při komentování případu únosu Čechů v Libanonu chybu, ale ne tak závažnou, aby navrhl jeho odvolání z vlády. Stropnický by se podle něj měl zamyslet nad tím, jestli je schopen se účastnit projednávání utajovaných bodů. Sobotka to řekl dnes po jednání předsedů vládních stran. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) ale trvá na tom, že Stropnického vyjádření bylo závažnou chybou.

Sobotka novinářům řekl, že Stropnickému nevystavil žlutou ani červenou kartu. „Chyba to byla, ale nemyslím si, že je to chyba, která by byla důvodem pro to, abych navrhoval jeho odvolání z vlády,“ poznamenal Sobotka.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Olga Böhmová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hamáček vyslechl projev Zemana a pro PL řekl: Nebyl bych tak kategorický. I z opozice se dají získat politické body

12:41 Hamáček vyslechl projev Zemana a pro PL řekl: Nebyl bych tak kategorický. I z opozice se dají získat politické body

„Já budu podporovat sociální demokracii, aby se neizolovala a vstoupili jsme do jednání o vládě. Bud…